آیا قتل زن خیانتکار مجازات دارد؟ مرد شکاک در آستانه محاکمه

قتل ناموسی
ادعای شوهر مبنی بر جنون در لحظه قتل همسرش توسط پزشکی قانونی رد شد

مرد شکاک در آستانه محاکمه به دلیل قتل همسر

جلسات محاکمه مردی که همسرش را به دلیل ارتباط پنهان با مرد دیگری به قتل رسانده بود، پس از رد ادعای وی مبنی بر جنون، به زودی آغاز می شود.

ماجرای قتل زن با تصور خیانت از سوی شوهر

شروع ماجرا به آبان ۹۸ باز می‌گردد جایی که مرد جوانی با مراجعه به کلانتری شهر قدس اعلام کرد همسرش را به دلیل ارتباط با مردی دیگر به قتل رسانده است و مامورین کلانتری با مراجعه به منزل او شواهدی مبنی بر قتل زن را یافتند.

بر اساس ادعاهای مرد، همسرش با نصاب کابینت منزل ارتباط پنهانی برقرار کرده بوده و در نهایت هم زن طی یک مشاجره اعلام کرده قصد جدایی از همسرش را دارد. رابطه پنهانی زن و مطرح کردن بحث طلاق، باعث عصبانیت مرد شده و وی با غرق کردن سر همسرش در ظرف آب و خفه کردن او با روسری وی را به قتل رسانده است.

مرد در بازجویی ها ضمن ادعای ارتباط پنهانی همسرش وی را به خیانت متهم کرد و عنوان نمود به بیماری عصبی و افسردگی مبتلا است و در بیمارستان روانی نیز بستری شده است و در زمان حادثه دچار جنون شده و کنترل خود را از دست داده است.

پس از بازجویی و بازسازی صحنه جرم، متهم برای تشخیص بیماری روانی و جنون آنی در زمان قتل به پزشکی قانونی فرستاده شد اما روانشناسان پزشکی قانونی، با رد ادعای وی، بحث جنون در زمان قتل را مردود دانستند و به این ترتیب متهم برای محاکمه به زودی در صحن دادگاه حاضر می‌شود.

بیشتر بخوانید:

نظر وکیل: آیا قتل زن خیانتکار مجازات دارد؟

متاسفانه در سال های اخیر پدیده قتل های ناموسی در حال افزایش است و بر اساس تصوری غلط از قانون، برخی تصور می‌کنند اطلاع از روابط نامشروع زن، مجوزی برای قتل وی است. قبلا در زمینه رابطه نامشروع پیامکی به طور مفصل صحبت کردیم اما در نهایت باید توجه کرد حتی در صورت اثبات رابطه نامشروع هم مجازات قتل زن توسط شوهر اعدام خواهد بود.

قانون تنها در یک حالت، مرد را مجاز به قتل زن دانسته و برای آن مجازاتی در نظر نگرفته است و آن در شرایطی است که مردی زن خود را در حال زنا با مرد اجنبی ببیند. بر اساس ماده ۶۳۰ قانون مجازات اسلامی، هر گاه مردی همسر خود را در حال زنا با مرد اجنبی مشاهده کند و علم به تمکین زن داشته باشد می‌تواند در همان حال آنان را به قتل‌ برساند و در صورتی که زن مکره باشد فقط مرد را می‌تواند به قتل برساند. حکم ضرب و جرح در این مورد نیز مانند قتل است.

به این ترتیب تنها در این حالت است که مجوز قتل برای مرد صادر شده است. البته باید در نظر داشت اثبات این موضوع بسیار پیچیده است و باید شوهر به چشم خود این عمل را ببیند و عمل زنا باید در حال انجام باشد و فقط در همان وضعیت مجوز قتل صادر شده است.

همانطور که قبلا عنوان کردیم، شرایط اثبات زنا نیز بسیار پیچیده است و به این ترتیب مرد نمی‌تواند به راحتی و صرفا با حدس و گمان اقدام به این کار کند ضمن آنکه مجازات رابطه نامشروع از سوی قانون مشخص شده است و مرد حقی در زمینه اعمال مجازات ندارد.

مرکز مشاوره حقوقی قاف آماده با در اختیار داشتن گروهی از برترین وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه مشاوره حقوقی و کیفری است. برای ارتباط با قاف کاقی است شماره تماس خود را در فرم زیر وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند:

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

  • Hidden
  • Hidden

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *