پایان کودک ربایی در گمیشان پس از ۵۰ روز

آدم ربایی
کودک ربایی در گمیشان با بازگشت کودک به آغوش خانواده به اتمام رسید

پرونده کودک ربایی در گمیشان پس از ۵۰ روز و با بازگشت کودک به آغوش خانواده و دستگیری متهمان پایان یافت.

حدود دو ماه پیش گزارشی مبنی بر ربودن یک کودک ۱۱ ساله به دادسرای گمیشان رسید و به دنبال آن و با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع آدم ربایی، تیمی ویژه مسئول رسیدگی به آن شد تا سرانجام پرونده این آدم ربایی، با آزادی کودک پس از ۵۰روز و دستگیری آدم ربابان پایان یافت.
در طی این عملیات که در یکی از استان‌های شرقی کشور انجام شد، هفت تن از آدم ربایان دستگیر شدند و کودک در سلامت کامل به آغوش خانواده بازگشت.
دلیل این آدم ربایی، اختلاف مالی پدر کودک با آدم ربایان عنوان شده است هر چند بنا به گفته رئیس دادگستری گمیشان تحقیقات بیشتر در این زمینه همچنان ادامه دارد.
آدم ربایی از جمله جرایم خشن و غیر قابل گذشت است و به همین دلیل مجموعه قضایی و انتظامی کشور در سال‌های اخیر به شدت با این جرم برخورد کرده‌اند.

نظر وکیل در مورد مجازات آدم ربایی

به طور کلی آنچه با عنوان آدم ربایی از آن یاد می‌شود به شرح ذیل است که در مجموع دو مصداق از جرایم علیه افراد به شمار می‌رود.

    • ربودن دیگران

    • مخفی کردن آن‌ها

در قانون مجازات اسلامی یک ماده به طور خاص و چند ماده نیز به طور عمومی و ضمنی به این موضوع پرداخته‌اند و با توجه به اهمیت آن، جزای سختی برای جرم آدم ربایی در نظر گرفته شده است.

در این زمینه از چند دهه پیش، آدم ربایی در قانون جرم انگاری شده بود اما در قوانین سال‌های دورتر بیش از جنبه ربودن فرد، به قصد رباینده برای تعرض به فرد توجه می‌شد که با قانون مصوب ۱۳۷۵ عملا جنبه عمومی جرم ربایش دیگران نیز مد نظر قرار گرفت.

بر اساس ماده ۶۲۱ قانون مجازات اسلامی “هر کس به قصد مطالبه وجه یا مال یا به قصد انتقام یا به هر منظور دیگر به عنف یا تهدید یا حیله یا به هر نحو دیگر شخصا یا توسط دیگری شخصی را برباید یا مخفی کند، به حبس از پنج تا پانزده سال محکوم خواهد شد.” میزان محکومیت در این قانون نشان از شدت عمل قانونی در این زمینه دارد.

علاوه بر این، قانون در مواردی حداکثر مجازات را برای آدم ربایی در نظر گرفته است از جمله آنکه “اگر که سن فرد ربوده شده کمتر از پانزده سال تمام باشد یا ربودن توسط وسایل نقلیه انجام پذیرد یا به فرد ربوده شده آسیب جسمی یا حیثیتی وارد شود، مرتکب به حداکثر مجازات تعیین شده محکوم خواهد شد و در صورت ارتکاب جرایم دیگر به مجازات آن جرم نیز محکوم می‌گردد.”

به این ترتیب و در پرونده‌ای که موضوع این بحث است، بر اساس اطلاعاتی که در دست قرار گرفته، با استناد به اینکه فرد ربوده شده کمتر از ۱۵ سال دارد، کمترین مجازات در نظر گرفته شده برای ربایندگان ۱۵ سال حبس خواهد بود و در صورتی که علیه کودک تعرضی روی داده باشد، به این مجازات افزوده می‌شود. باید در نظر داشت در صورتی که فرد ربوده شده که در اینجا کودک است، در طی ربایش یا در مدت نگهداری از سوی آدم ربایان، آسیب جسمی ببیند، مرتکبین مشمول قصاص یا دیه نیز می‌شود.

همچنین باید در نظر گرفت به دلیل جنبه عمومی جرم، حتی در صورت گذشت و رضایت شاکی (در اینجا پدر کودک) متهمین همچنان از جنبه عمومی جرم مجازات خواهند شد و گذشت شاکی هر چند شاید در نظر قاضی در مورد میزان حکم تاثیر داشته باشد اما روند اجرای قانون را متوقف نمی‌کند.

برای مشاوره حقوقی با وکلای مجموعه مشاوره حقوقی قاف می توانید از طریق فرم زیر درخواست خود را ثبت کنید.

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

  • Hidden
  • Hidden

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *