بررسی جرم و مجازات انتشار فیلم و عکس خصوصی دیگران

انتشار عکس خصوصی
نه تنها انتشار عکس یا فیلم خصوصی افراد جرم است، بلکه تهدید به انتشار آن هم جرم محسوب می‌شود.

امروزه با پیشرفت فناوری و به وجود آمدن شبکه‌های پیام رسان اینترنتی، بسیاری از کارها و ارتباطات به سرعت انجام می‌شود؛ اما مشکلاتی نیز به وجود آورده است که می‌توان به سو استفاده از اطلاعات شخصی دیگران و پخش فیلم و عکس خصوصی افراد، اشاره کرد. ما در این مقاله سعی داریم این جرم را تعریف کنیم و سپس شرایط ایجاد آن و میزان مجازات آن را بررسی کنیم.

جرم انتشار عکس و فیلم دیگران در فضای مجازی

عنصر قانونی این جرم از دو ماده تشکیل شده است و در واقع یعنی برای انتشار فیلم و عکس خصوصی دیگران چند حالت قانونی وجود دارد که اصلی‌ترین تفاوت آن شامل تغییر در محتوا و یا انتشار اصل آن است.

بر اساس ماده ۷۴۴، هر کس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف نماید و آن را منتشر کند و یا با علم به تغییر یا تحریف آن منتشر نماید، به نحوی که عرفا موجب هتک حیثیت او شود.

بر اساس ماده ۷۴۵، هر کس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، صدا یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا رازهای دیگری را، بدون رضایت او، جز در موارد قانونی منتشر کند یا دسترس دیگران قرار دهد، به طوری که منجر به ضرر یا هتک حیثیت او شود.

در ماده ۷۴۴ مرتکب ابتدا به تغییر و تحریف فیلم و عکس دیگران پرداخته و بعد اقدام به انتشار آن‌ها خواهد کرد. در حالی که در ماده ۷۵۵ بدون تغییر و تحریف دادن عکس و فیلم دیگران، به انتشار آن‌ها اقدام خواهد کرد. همچنین در ماده ۷۴۴، صرف هتک حیثیت برای وقوع این جرم کافی است، حتی اگر باعث ورود ضرر و هتک حیثیت نشود. ولی در ماده ۷۴۵، به جز هتک حیثیت، ورود ضرر به قربانی نیز شرط ایجاد این جرم است.

عناصر مادی و معنوی انتشار عکس و فیلم دیگران در فضای مجازی

عنصر مادی در ماده ۷۴۴ این است که فیلم یا عکس یا صدای دیگری، حتماً باید منتشر شود یا به گونه‌ای در دسترس دیگران قرار گرفته باشد، یعنی به گونه‌ای باشد که صدق عنوان انتشار کند و در ماده ۷۴۵ انتشار همراه با تغییر و تحریف باشد؛ یعنی در آن‌ها را تغییر و دستکاری ایجاد کند و منتشر کند.

عنصر معنوی جرم انتشار فیلم و عکس خصوصی دیگران در ماده ۷۴۴، این است که مرتکب باید مرتکب باید از روی عمد و آگاهی با سوء نیت، اقدام به تغییر و تحریف عکس و فیلم خصوصی کند و سپس با علم و آگاهی نیز اقدام به انتشار آن‌ها کند. در ماده ۷۴۵ مرتکب باید از روی عمد و آگاهی با سوء نیت، اقدام به ارتکاب این عمل کند. پس اگر از سهوی یا از روی خطا و سهل انگاری باشد، شامل این ماده نیست و با این عنوان قابل پیگیری نیست.

چند نکته در زمینه مجازات انتشار فیلم و عکس در فضای مجازی

  • فیلم یا عکس یا صدا باید متعلق به دیگری باشد.
  • برای تحقق جرم انتشار اینترنتی فیلم و عکس خصوصی، انتشار حتما باید با استفاده از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی انجام شود؛ بنابراین انتشار با استفاده از پوستر و اعلامیه و… انتشار به روش عادی است و بر اساس مواد ۷۴۴ و ۷۴۵ قابل مجازات نیست.
  • عمل انتشار فیلم و عکس خصوصی دیگران، باید بدون رضایت قربانی صورت گرفته باشد و همچنین به دستور قانون یا مقامات قضایی نباشد.
  • ارتکاب این جرم، حتماً باید باعث ضرر یا هتک حیثیت قربانی شود.
  • اگر تصاویر یا فیلم‌ها یا صداهای منتشر منتشرشده در فضای مجازی، از نوع مبتذل یا مستهجن باشد، عمل انتشار دهنده حتی در فرض رضایت صاحب تصاویر و… جرم است و برای رسیدگی به آن نیازی به شکایت شاکی خصوصی نیست و کافی است که مرجع قضایی از هر طریق ممکن، از وقوع جرم مطلع شود تا مرتکب آن را شناسایی کند و به جرم آن رسیدگی کند.

بیشتر بخوانید

مرجع صالح برای رسیدگی به جرم انتشار فیلم و عکس خصوصی دیگران

دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم رایانه‌ای است. در صورتی که در شهرستان محل وقوع جرم، دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم رایانه‌ای وجود نداشته باشد، دادسرای عمومی شهرستان محل وقوع جرم، صالح به رسیدگی است.

مجازات انتشار فیلم یا عکس خصوصی دیگران

برای این جرم حالات مختلفی قابل تصور است که در هر حالت مجازات خاصی پیش بینی شده است که عبارت‌اند از:

  1. مجازات انتشار صدا یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری بدون رضایت او که باعث ایجاد ضرر یا هتک حیثیت او شود: حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات
  2. مجازات انتشار صدا، فیلم یا عکس دیگری، همراه با تغییر یا تحریف آن که باعث هتک حیثیت دیگری شود: حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات
  • نکته ۱: چنانچه تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد.
  • نکته ۲: چنانچه مجرم، انتشار فیلم و عکس خصوصی دیگران را همراه با جرائمی دیگری مثل تهدید یا اخاذی و… انجام داده باشد، علاوه بر مجازات جرم انتشار فیلم و عکس خصوصی، به مجازات تهدید یا اخاذی و… نیز محکوم خواهد شد.

وکلای متخصص در مرکز مشاوره حقوق قاف آماده ارائه مشاوره حقوقی در حوزه‌های مختلف حقوق و کیفری هستند. برای مشاوره کافیست شماره تماس خود را در فرم زیر بگذارید تا کارشناسان قاف در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

سوالات متداول قاف

آیا انتشار فیلم، عکس و صدای دیگران جرم است؟

امروزه انتشار فیلم، عکس و صدا دیگران جرم است حتی تهدید به این امر هم جرم محسوب خواهد شد. در صورتی که فردی عکس، فیلم و یا صدای دیگران را تغییر داده و یا اقدام به انتشار آن کند نیز مرتکب جرم شده است.

چه دادگاهی صلاحیت رسیدگی به جرم انتشار فیلم، عکس و صدای دیگران را دارد؟

دادگاه ویژه جرایم رایانه‌ای برای رسیدگی به این جرایم صالح است و در صورتی که در محل وقوع جرم، این دادگاه وجود نداشته باشد، به دادسرای عمومی شهرستان محل وقوع جرم ارجاع داده خواهد شد.

مجازات انتشار فیلم، عکس و صدای دیگران چیست؟

مجازات این جرم از ۹۱ روز تا دو سال حبس، یا جریمه نقدی از ۵ تا ۴۰ میلیون ریال است و یا ممکن است با توجه به صلاح دید قاضی، هر دو مجازات اعمال شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *