جرم تهدید دیگران و مجازات آن در قانون

تهدید دیگران
تهدید دیگری حتی اگر آن تهدید عملی نشود هم جرم است

گاهی افراد برای رسیدن به مقاصد خود و یا برای ترساندن دیگران، از تهدید آن‌ها به شکل های مختلف استفاده می‌کنند. این تهدید می‌تواند خالی یا حیثیتی باشد و حتی عملی نشود ولی در هر صورت از مصادیق جرم تهدید است و در قانون برای آن مجازات در نظر گرفته شده است.

در این مقاله ابتدا به بررسی جرم تهدید دیگران می‌پردازیم و پس از آن موارد مختلف از جمله مرجع رسیدگی به جرم تهدید و مجازات تهدید دیگران را مرور خواهیم کرد.

جرم تهدید دیگران

بر اساس ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی، اگر کسی دیگری را به کشتن، ضرر مالی یا شرفی و یا نفسی تهدید کند یا تهدید کند که راز او را فاش خواهد کرد، تهدید واقع خواهد شد و مجازات دارد. قانون گذار این که تهدید کننده تقاضای مال، انجام کار یا عدم انجام کار کرده باشد را ملاک قرار نداده است و اینکه دیگری را به ‌واسطه تهدید ترسانده باشد را برای تحقق جرم تهدید کافی دانسته است.

مواردی که باعث وقوع تهدید می‌شود عبارت‌اند از:

 • ضرر نفسی: یعنی تهدید کننده فقط بیان کند که قصد صدمه زدن به بدن قربانی را دارد، ولی بدون اینکه به کشتن او منجر شود.
 • ضرر شرفی: یعنی تهدیدکننده، قربانی را تهدید کند که کاری انجام می‌دهد که حیثیت و آبروی او خدشه دار شود.
 • ضرر مالی: آن دسته از رفتارهایی که منجر به ضرر مالی شوند. (مثل آتش زدن اتومبیل)
 • فاش کردن راز: رازی که دیگری را به افشای آن تهدید می‌کنند، باید طوری باشد که قربانی از فاش شدن آن بترسد و حتی حاضر باشد حق السکوت پرداخت کند، ولی رازش بر ملأ نشود.

شرایط جرم تهدید

تهدید باید بیان شود تا عنصر مادی آن و در نهایت خود تهدید به صورت کامل انجام شود و اینکه تهدید کننده فقط به ذهنش فکر تهدید دیگری خطور کند، کافی نیست. در واقع تهدید یعنی بیان رفتار نامشروعی که مرتکب قصد انجام آن را دارد. شرایط بیان کردن تهدید عبارت است از:

 1. موضوع تهدید، باید به تنهایی یک عمل مجرمانه باشد. به عنوان مثال، تهدید کردن دیگری به کشتن، جرم است؛ به خاطر این که قتل به تنهایی یک عمل مجرمانه است.
 2. تهدید با هر لفظی یا واژه‌ای قابل بیان است. ولی باید به صورتی باشد که تأثیر منفی آن را بر روی روحیه کسی که تهدید شده، برای قاضی ثابت شود؛ چون یکی از شرایط به وجود آمدن تهدید، این است که تهدید مؤثر واقع شود و در وجود تهدید شونده، ترس و دلهره بیندازد.
 3. گاهی تهدید در زمانی که قربانی حضور ندارد و در مقابل شخص سومی واقع می‌شود، اما تهدید کننده اطمینان دارد که این تهدید از طریق شنوده به گوش قربانی خواهد رسید؛ در این حالت حتی اگر شنوده هم تهدید را به گوش قربانی نرساند، بار هم جرم تهدید، انجام شده است.

تهدید یک جرم عمدی و مطلق است و قصد تهدید کننده از انجام آن، این است که در دل تهدید شونده رعب و وحشت ایجاد کند. در جرم آنچه مهم است بیان کردن و به زبان آوردن تهدید است و این که آیا مرتکب قصد عملی کردن تهدیدش را دارد یا نه هیچ اهمیتی ندارد. هم چنین این که تهدید کننده وسایل عملی کردن تهدیدش را در اختیار دارد یا نه مانع از ایجاد جرم تهدید نیست. همچنین این که قصد تهدید کننده از تهدید دیگری، شوخی و تفریح بوده یا دفاع کردن از حق، مانع از ایجاد جرم تهدید نیست. برای مثال اگر فردی دیگری را تهدید کند که اگر چک خود را پاس نکنی، خانه‌ات را خراب خواهم کرد، جرم تهدید انجام گرفته است، هر چند که قصد و هدف فرد، گرفتن حقش بوده است.

مرجع صالح رسیدگی به جرم تهدید

مرجع صالح برای رسیدگی به جرم تهدید، دادگاه عمومی محل وقوع جرم است. رسیدگی به این جرم با شکایت شاکی خصوصی آغاز خواهد شد و با گذشت شاکی جنبه خصوصی جرم از بین خواهد رفت. صدا یا فیلم ضبط شده به عنوان دلیل اصلی در دادگاه محسوب نمی‌شود، اما به عنوان اماره برای آگاهی و علم قاضی به تحقق جرم می‌توان از آن‌ها استفاده نمود.

مجازات تهدید

مجازات تهدید کردن دیگران، شلاق تا ۷۴ ضربه یا دو ماه تا دو سال حبس است. چنانچه تهدید همراه با جرائمی مانند اخاذی، توهین و … باشد، شدیدترین مجازات در هر کدام از جرائم، برای فرد مجرم در نظر گرفته خواهد شد.

جهت مشاوره با وکلای پایه یک دادگستری مجموعه مشاوره حقوقی قاف کافی است از طریق فریم زیر، شماره تماس خود را درج نمایید تا همکاران ما در سریعترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

سوالات متداول قاف

آیا تهدید دیگران مجازات دارد؟

بر اساس قانون مجازات تهدید دیگران تا ۷۴ ضربه شلاق یا زندان از دو ماه تا دو سال است.

آیا عمل تهدید جرم است؟

با توجه به ماده ۶۹۹ قانون مجازات اسلامی تهدید عملی مجرمانه است.

کدام دادگاه دارای صلاحیت برای رسیدگی به جرم تهدید است؟

دادگاه عمومی محل وقوع جرم، مرجع صالح برای رسیدگی به این عمل مجرمانه است.

2 دیدگاه برای “جرم تهدید دیگران و مجازات آن در قانون

 1. سعید گفته:

  افترا به تهدید جرمش چیه
  یعنی به دروغ تو اس ام اس بنویسه تو من و تهدید به مرگ کردی در صورتی که میخواد با این افترا فردا چیزیش شد بگه ایشون من و تهدید کرده پس حالا مقصر اونه

  • ادمین گفته:

   با سلام،
   صرف ارسال پیام از طرف مدعی به شخص دیگر مبنی بر اینکه شما بنده را تهدبد کرده‌اید، نمی‌تواند دلیل اثبات ادعا باشد و بطوز کلی مجازات تهدید و افترا بر فرض اثبات آن جزای نقدی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *