حضانت فرزند پس از طلاق

حضانت کودک
زوجین در انواع طلاق معمولا بر سر حضانت کودک به اختلاف بر می‌خورند

حضانت فرزند پس از طلاق

بر اساس قانون، حضانت فرزند به معنای مراقبت و تربیت و نگهداری فرزند است و به طور عام از وظایف والدین است اما پس از طلاق، معمولا در این زمینه بین والدین اختلافاتی رخ می‌دهد که مشکل ساز خواهد شد و به همین دلیل قانون در این زمینه شرایطی را مشخص کرده است.

مطابق قانون، اولویت حضانت فرزندان چه دختر و چه پسر، تا هفت سالگی با مادر است و پس از آن به پدر واگذار می‌شود هر چند در این بین مصلحت کودک اهمیت زیادی دارد و دادگاه درباره حضانت، همواره بر اساس مصلحت کودک تصمیم می‌گیرد و در صورتی که به تشخصی دادگاه و بر اساس مستندات، حضور فرزند در کنار هر یک از والدین، برای کودک مشکلات و سختی و آسیب روحی و جسمی ایجاد کند، دادگاه اختیار کامل دارد که بنا به مصالح کودک در زمینه حضانت وی تصمیم بگیرد.

اگر در هنگام طلاق، در مورد حضانت توافق شود دادگاه با در نظر گرفتن مصالح کودک آن را تایید می‌کند مگر آنکه پدر یا مادر صلاحیت حضانت نداشته باشند که در آن صورت دادگاه حکم خواهد کرد. به طور کلی در صورت حضانت مادر، پدر همچنان مسئول پرداخت نفقه فرزند است.

حضانت فرزندان بعد از طلاق توافقی

در طلاق توافقی زوجین باید بر سر مسائل مختلفی مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل، حضانت فرزندان و …  به‌صورت کامل و کتبی با هم به توافق برسند. در مورد حضانت فرزند در طلاق توافقی به صورت پیش فرض، حضانت تا سن هفت سالگی بر عهده مادر است و بعد از هفت سالگی برای دختر تا سن نه سال قمری، و برای پسر تا پانزده سال قمری بر عهده پدر است، اما در خصوص طلاق توافقی باید به این موضوع توجه کرد که حضانت فرزندان با توجه به توافق انجام شده بین زن و شوهر صورت می‌گیرد، همچنین نکته‌ای دیگر قابل ذکر است که دادگاه هم در مواردی با در نظر گرفتن مصلحت فرزند رای به حضانت یکی از طرفین می‌دهد.

شرایط سلب حضانت فرزند از پدر یا مادر

گاهی اوقات ممکن است حضانت و نگهداری فرزند منجر به صدمات جسمی و روحی به او شود. به همین دلیل، سلب حضانت از کسی که حضانت فرزند را بر عهده دارد، در قانون مدنی پیش‌بینی شده است. بر همین اساس، هر زمان که عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که حضانت فرزند، چه دختر چه پسر را بر عهده دارند برای دادگاه اثبات شود، یا اگر سلامت جسمانی، روحی و همچنین تربیت اخلاقی فرزند در معرض خطر باشد، دادگاه می‌تواند با توجه به خواسته نزدیکان طفل یا رئیس حوضه قضایی، تصمیمی برای حضانت طفل که صلاح است را اتخاذ کند.

از شرایطی که می‌تواند باعث سلب حضانت فرزند شود می‌توان به فساد اخلاقی و فحشا، ابتلا به بیماری های روانی با تشخصی پزشکی قانونی، سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مثل فساد و فحشا، تکدی‌گری، قاچاق و همچنین ضرب و جرح خارج از حد متعارف تربیتی اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:

 

برای مشاوره حقوقی با وکلای مجموعه مشاوره حقوقی قاف در مورد پرونده‌های حقوقی خانواده می توانید از طریق فرم زیر درخواست خود را ثبت کنید.

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

 

2 دیدگاه برای “حضانت فرزند پس از طلاق

 1. ندا گفته:

  سلام.وقت بخیر
  من حدود ۷ هست ک از همسر سابقم جدا شدم در آن زمان مهریه نگرفتم و توافقی جدا شدیم چون از نظر روحی بهم ریخته بودم و فقط تمام فکرم جدا شدن بود. میخوام بدونم الان بعد از گذشت چند سال راهکاری هست ک بتونم مهریه ویا نفقه دوران زوجیت م را بگیرم؟؟

  • ادمین گفته:

   با سلام
   چون به صورت توافقی جدا شدید، وضعیت مهریه و نفقه شما عینا بستگی به متن توافقتون دارد، اگر بخشیده باشید راهی وجود ندارد در غیر این صورت می توانید اقدام کنید.
   برای کسب اطلاعات بیشتر و گفتگوی مستفیم با وکلای خانواده با شماره ۹۱۰۸۲۲۰۰ با کد ۰۲۱ تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *