عسر و حرج یکی از مواردی است که به زنان حق طلاق می‌دهد

سختی در زندگی مشترک
عسر و حرج به معنای سختی در زندگی مشترک است که حق طلاق به زن می‌دهد

عسر و حرج چیست ؟

عسر و حرج از جمله عباراتی است که در پرونده‌های حوزه خانواده بسیار شنیده می‌شود و اطلاع از محتوا و مصادیق آن می‌تواند برای زوجین و به ویژه زنان بسیار مهم باشد چرا که مصادیق آن از جمله حقوق طلاق برای زنان است.

بر اساس قانون، این عنوان عبارت است از مشقت و سختی زوجه در زندگی مشترک است به شکلی که ادامه زندگی را با مشکل همراه کند و در این صورت زن حق طلاق خواهد داشت.

و همچنین مصادیقی دارد که در آینده به آن‌ها می‌پردازیم اما زوجه در صورت اثبات مشقت و سختی زوجه در دادگاه، حق طلاق خواهد داشت و در صورت اثبات، دادگاه زوج را مجبور به طلاق خوهد کرد و در صورتی که زوج امتناع کند، زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده خوهد شد.

باید در نظر داشت طلاق زوجه در شرایط عسر و حرج منوط و مرتبط با بخشش مهریه نیست و مهریه همچنان به زن تعلق می‌گیرد و مرد موظف به پرداخت آن خواهد بود. به طور کلی پرداخت مهریه وظیفه مرد پس از عقد است و زن می‌تواند هر زمان، درخواست مهریه خود را مطرح کند.

البته باید در نظر داشت هرگونه سختی در زندگی مشترک مصداق عسر و حرج نیست و تنها به صرف آنکه وضعیت زندگی مشترک دشوار است نمی‌توان عسر و حرج را به اثبات رساند و به همین دلیل همراهی با وکیل می‌تواند موثر باشد.

 

برای مشاوره حقوقی با وکلای خانواده مجموعه مشاوره حقوقی قاف می توانید از طریق فرم زیر درخواست خود را ثبت کنید.

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

سوالات متداول قاف

طلاق با شرایط عسر و حرج به چه معناست؟

عسر و حرج در لغت به معنای سختی است و در زندگی مشترک به معنای شرایط سخت زندگی با شوهر است به گونه‌ای امکان ادامه زندگی مشترک توسط زن را از بین می‌برد، یا ادامه زندگی باعث ضرر و زیان قابل توجه چه از لحاظ روحی و چه از لحاظ جسمی برای زن (زوجه) خواهد شد. در این حالت، بعد از بررسی، دادگاه حکم به عسر و حرج می‌دهد که زن توانایی زندگی مشترک را ندارد.

آیا اعتیاد شوهر، حق طلاق به زن می‌دهد؟

اعتیاد زوج به یکی از مواد مخدر و یا مشروبات الکلی به صورتی که باعث آسیب رساندن به زندگی زناشویی شود، و وی توانایی ترک اعتیاد خود را نداشته باشد، یا بعد از ترک، مجدد به آن رجوع کند، در صورت درخواست زوجه، امکان طلاق وجود دارد

آیا ضرب و شتم زن به معنای عسر و حرج است؟

در صورتی که ضرب و شتم زن توسط شوهر برای دادگاه ثابت شود، می‌تواند بنا بر شرایط سخت و عدم توانایی زن در ادامه زندگی مشترک، منجر به طلاق شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *