اعسار از پرداخت مهریه؛ بررسی جامع دادخواست اعسار

اعسار از پرداخت مهریه

مهریه در سالیان گذشته به یکی از چالش‌های زندگی مشترک تبدیل شده است. تعیین مهریه‌های سنگین از یک طرف و گران‌شدن قیمت سکه از طرف دیگر باعث بروز مشکلاتی در پرداخت مهریه بانوان شده است، چرا که زوج توانایی پرداخت مهریه زوجه را با توجه به تورم شدید ندارد. در چنین حالتی شوهر می‌توند دادخواست اعسار از پرداخت مهریه به معنای عدم توانایی در پرداخت مهریه را ارائه دهد که برای این که دادخواستش مورد قبول دادگاه قرار بگیرد باید به شرایطی را دارا باشد که در این مقاله از قاف کاملا بدان پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

هنگامی که زوج برای پرداخت مهریه هیچ مالی به نام خود نداشته باشد، لازم است چه اقدامات قانونی را در پیش گیرد؟

پس از آن که زوج از سوی دادگاه رسیدگی کننده به صورت قطعی به جهت پرداخت مهریه محکوم شد، اما اموال یا دارایی آنچنانی در اختیارنداشته باشد که بتواند آن مبلغ را تماماً، به عنوان مهریه زوجه پرداخت کند، لازم است  دادخواستی تحت عنوان اعسار از پرداخت مهریه، طرح نماید. زوج باید اعسار را با عنایت به ادله محکمه پسند به مرحله اثبات رساند، تا پس از آن پرداخت مهریه به صورت اقساطی معین گردد.

اعسار از پرداخت مهریه به همان شعبه دادگاهی تسلیم می‌گردد که در ارتباط با دعوای مطالبه مهریه رای صادر گردیده است.

لازم بذکر است که با وجود اعسار زوج حکم جلب او صادر نخواهد شد. از این جهت ثابت گردیدن اعسار زوج در حضور مقام محترم قضایی کاملاً تخصصی است، چرا که اگر رئیس دادگاه رسیدگی کننده به اعسار زوج اطمینان خاطر نداشته باشد و دعوای صورت گرفته را رد کند و حکم صادره قطعی شود، در پایان چنانچه زوج مهریه را به صورت یک جا پرداخت نکند، حکم جلب بخاطر عدم پرداخت مهریه صادر شده و زوج راهی زندان می‌شود.

معسر کیست؟

بنا بر ماده ۶ قانون اجرای محکومین مالی، معسر فردی است که به دلیل نداشتن مال و یا آن که به دلیل عدم دسترسی به اموال خود، توان به پرداخت محکوم‌به را نداشته باشد.

تنسیق دادخواست اعسار از محکوم به ناشی از اجرائیه ثبتی و اقامه نمودن دعوا در مرجع دادگستری صالح از منظر صلاحیت ذاتی و محلی و در نهایت شیوه ارائه ادله و مستندات الزامی و اختیاری به جهت به اثبات رسانیدن اعسار، بهتر است به طریق مشورت با یک وکیل پایه یک دادگستری صورت گیرد.

دلایل اعسار از پرداخت مهریه

همانگونه که اشاره نمودیم معسر شخصی است که به دلیل نداشتن مالی به غیر از مستثنیات دین توانایی به پرداخت دیون خود را نداشته باشد.

حال از سویی عدم قابلیت دسترسی به مال خود در حکم نداشتن مال محسوب می‌گردد.

زوج که مدعی اعسار است لازم است پس از صدور حکم به یکی از دفترهای خدمات قضایی در راستای دادن تقاضای اعسار رجوع نماید. اسناد و مدارک مورد نیاز برای تقاضای اعسار از مهریه عبارت است از؛

 • دادنامه محکومیت مهریه
 • استشهاديه. (که شامل شهادت کتبی دو نفر است)
 • صورت تمامی اموال غیر منقول و منقول
 • مقدار وجه نقد در تمامی حساب‌های بانکی
 • لیست تمامی نقل و انتقالات اموال طی یک سال گذشته

فرم‌های مربوط به صورت اموال و نقل و انتقالات ۱۲ ماه گذشته زوج که مدعی اعسار است را، می‌توان از همان دفتر خدمات قضایی تهیه نمود.

از سویی استشهاديه نیاز به تهیه یک فرم خاصی ندارد. شما می‌توانید آن را ضمن یک برگه A4، و دو شخص با قید مشخصات کامل، از قبیل:

 • آدرس
 • شیوه آشنایی
 • اشراف به شرایط زوج، که او می‌تواند از فامیل (بستگان) و یا از همکاران و دوستان باشد

شهادت دهند که زوج قادر به پرداخت تمام مهریه به صورت یک جا نیست.

ماده ۹ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی:

شاهد باید علاوه بر هویت، شغل، میزان درآمد و نحوه قانونی امرار معاش مدعی اعسار، به اين امر تصریح كند كه با مديون به مدتی كه بتواند نسبت به وضعیت معیشت وی اطلاع کافی داشته باشد، معاشرت داشته و او افزون بر مستثنیات دین هیچ مال قابل دسترسی ندارد كه بتواند به وسیله آن دین خود را بپردازد.

زمان تقدیم دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

هنگامی که زوجه دادخواست مطالبه مهریه خود را رائه دهد، در این هنگام زوج نیز می‌تواند دادخواست اعسار از پرداخت مهریه زوجه را تقدیم نماید.

اما در ارتباط با دعوای اعسار، لازم است بدین نکته توجه حاصل فرمایید که برای ثابت کردن اعسار زوج و عدم توانایی او در پرداخت کامل مهریه باید هیچ گونه مال و دارایی به نام زوج وجود نداشته باشد. از سویی لازم است دو شخص شاهد؛ مرد عادل که بنا بر قانون دارای شرایط قانونی و شرعی جهت ادای شهادت است، این موضوع را شهادت نموده و به تأیید رسانند که زوج هیچ گونه مالی به نام خود ندارد و بیکار است، و یا آن که مقدار حقوق کمی به جهت گذران زندگی روزمره خود به دست می‌آورد.

این گونه موارد بیانگر اعسار زوج است و پس از اثبات اعسار زوج، مهریه به گونه اقساطی به جهت پرداخت به زوجه مشخص می‌شود. بدین هنگام چنانچه زوج اعتراض به عمل داشته باشد، این اختیار را خواهد داشت، به منظور کاهش میزان مبلغ مهریه و تعدیل آن اعتراض کرده که در اکثر مواقع با عنایت به گرانی‌های صورت گرفته، کسر می‌گردد.

شما می‌توانید مسائل مربوط به اعسار از پرداخت مهریه را، با وکلای حاذق گروه حقوقی قاف در میان گذارید.

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

 • Hidden
 • Hidden

اعسار مطلق از پرداخت مهریه

اعسار مطلق، اعساری است که فرد چنین ادعا می‌کند، به طور کامل توانایی پرداخت هزینه دادرسی و آنچه که بدان محکوم گردیده است را ندارد. به عبارتی شرایط مالی او به صورتی است که شخص در هیچ گونه شرایطی نمی‌تواند بدهی خود را پرداخت نماید. بدین گونه از حالت اعسار، اعسار مطلق گفته می‌شود و بدان فرد معسر مطلق.

بدین هنگام چنان‌چه شخص بتواند اعسار مطلق خود را به مرحله اثبات رساند، خواهد توانست از مزایای پرداخت بدهی خود، معاف گردد.

اعتراض به حکم اعسار

اعتراض به اعسار مهریه

گاه ممکن است بنا بر اعسار و تقسیط مهریه شخص مورد نظر معسر واقع شود و دادگاه رسیدگی کننده، رای در راستای پرداخت مقداری سکه در همان ابتدای کار را بدهد. سپس بنا بر معسر بودن شخص پرداخت کننده مابقی مهریه را به صورت اقساط تعیین نماید، که از توان مالی شخص پرداخت کننده خارج باشد. در این حالت او می‌تواند در صورت عدم توانایی بنا بر آنچه که از سوی مقام محترم قضایی تعیین گردیده است، اعتراض به اعسار مهریه در مرحله تجدید نظر خواهی نماید. از این جهت خواهد توانست دلایل خود را به جهت اعتراض خود اعلام دارد.

قانون جدید اعسار مهریه

قوانین و مقررات جدید مطالبه مهریه، قانون شیوه اجرای محکومیت‌های مالی بود که هنگامی که دادگستری با سیل عظیمی از پرونده‌های مطالبه مهریه و مردان بدهکار مهریه که ملزم به متحمل گردیدن حبس شدند، مطرح گردید. و از سویی نیاز به قانونی در کشور حس گردید و یکی از غایت این قانون حبس‌زدایی بود. اما پس از به تصویب رسیدن قانون جدید حمایت خانواده دگرگونی عظیمی در پرداخت و مطالبه مهریه حاصل شد و این نگرش ایجاد شد که دریافت مهریه به مقدار بیشتر از ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی و یا برابر آن به گونه‌ای ناممکن شده است.

بنا بر ماده ۲۲ قانون حمایت از خانواده مصوب سال ۱۳۹۱؛

هر گاه مهریه در زمان وقوع عقد تا یکصد و ده سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن باشد وصول آن مشمول مقررات ماده ۲ قانون اجرای محکومیت‌های مالی است. چنانچه مهریه بیش از این میزان باشد در خصوص مازاد فقط ملائت و توانایی مالی زوج ملاک پرداخت است. رعایت مقررات مربوط به محاسبه مهریه به نرخ روز کماکان الزامی است.

از سویی دیگر بنا بر ماده ۳ قانون جدید نحوه اجرای محکومیت‌های مالی؛

اگر استیفای مهریه از طریق مذکور در این قانون ممکن نشود، زوج به تقاضای زوجه تا زمان اجرای حکم یا پذیرفته شدن ادعای اعسار او یا جلب رضایت زوجه حبس می‌شود.

در یک دیدگاهی عمومی، چنانچه حکم به پرداخت مهریه صادر شود و قطعی گردد پس از صدور اجرائیه زوج یک ماه معادل ۳۰ روز زمان دارد که دادخواست مربوط به اعسار از پرداخت مهریه را به دادگاه ارائه نماید.

هنگامی که طی مدت زمان قید گردیده دادخواست اعسار تسلیم دادگاه شود، امکان لازم برای جلب تا پایان مدت معین شدن تکلیف قطعی دادگاه در ارتباط با اعسار مهریه ممکن نخواهد بود. اما چنان‌چه حکم اعسار زوج قطعی شود و او اقساط مربوط به مهریه و یا پیش پرداخت را پرداخت ننماید، امکان جلب او مهیا خواهد بود.

در صورتی که زوجه مالی را از شوهر خود توقیف کرده باشد تا هنگام پایان مزایده و معین گردیدن تکالیف مال زوج، توقیف برای مازاد مهریه (از ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی)، حکم جلب صادر نخواهد شد.

پیش از آنکه رای وحدت رویه وضع گردد، شرایط به گونه‌ای بود که مردانی که بدهکار مهریه بودند تا هنگام صدور رای قطعی دادگاه باید در حبس باقی می‌ماندند. در نهایت پس از صدور رای، این امکان را داشتند که در ارتباط با اعسار خود ضمن دادگاه اقدامات لازم را به انجام رسانند.

در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که مردان ادعا کننده اعسار، خواهند توانست در  مدت زمانی که دادگاه صالح به پرونده مهریه رسیدگی می‌نماید، درخواست اعسارشان وارسی شده، بدون آن‌که آن‌ها در زندان حضور به عمل آورند.

بنا بر قانون مذکور، اصل بر تمکن مالی زوج بود و هنگام عدم پرداخت مهریه از سوی او و اعمال گردیدن ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، در پایان محکوم به حبس می‌گردید.

ولیکن بنا بر بند ج اصلاحی آیین نامه اجرایی ماده ۲، اصل بر این گردیده است که مرد مدیون ضمن دیون اولیه خود، مانند؛ مهریه و نفقه معسر دارا محسوب نمی‌شوند. از این جهت اصل بر اعسار در نظر گرفته می‌شود نه ایسار.

قانون جدید بنا بر نظر فقها طرح گردیده است و چنین اظهار می‌دارد که ضمن دیون ابتدایی و اولیه فرد، حبس جایز نیست مگر به هنگامی که زوج از پرداخت آن فرار می‌کند.

بیشتر بخوانید:

لایحه اعسار از پرداخت مهریه

لایحه اعسار از پرداخت مهریه از جمله لایحه‌های بسیار کاربردی است.

هنگام تنسیق لایحه اعسار از پرداخت مهریه شما این اختیار را خواهید داشت که، بر اسناد و مدارک بسیار قوی تکیه نمایید.

علاوه بر آن به هنگام نگارش نمونه لایحه اعسار از پرداخت مهریه لازم است به ماده قانونی که در ادامه بدان خواهیم پرداخت، اشاره نمایید.

 • موارد قانونی که لازم است به هنگام تنظیم لایحه اعسار از پرداخت مهریه، از آن‌ها چشم پوشی نکنیم؛

ما تمایل داریم شما را با مواد قانونی که خواهید توانست به آن‌ها اشاره نمایید، آشنا سازیم.

 • ماده ۲۷۷ و ۱۰۸۳ و در نهایت حقوق تقاضای قسط‌بندی ضمن لایحه اعسار از پرداخت مهریه؛

بنا بر ماده ۱۰۸۳ قانون مدنی، به منظور پرداخت تمامی و یا قسمی از مهریه، می‌توان یک مدتی را معین نمود و یا مهریه را قسط‌بندی کرد.

بنابراین از منظر قانونی، قسط‌بندی مهریه و یا معین کردن زمان مشکلی نخواهد داشت. شما خواهید توانست ضمن نمونه لایحه اعسار از پرداخت نمودن مهریه با بیان شرایط مالی خود از دادگاه رسیدگی کننده تقاضا به جهت زمان بیشتر و یا قسط بندی مهریه را نمایید.

بنا بر ماده ۲۷۷ قانون مدنی، دادگاه خواهد توانست با عنایت به شرایط مدیون که زوج است، مدت زمانی را به او مهلت دهد و یا اقساطی را معین نماید.

 • ماده ۲ مربوط به قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی و ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده؛

بنا بر ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده چنانچه مهریه ضمن هنگام اجرای عقد تا ۱۱۰ عدد سکه تمام بهار آزادی و یا برابر با آن باشد. پرداخت مهریه در برگیرنده مقررات ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی خواهد بود.

در صورتی که مهریه زوجه بیشتر از ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی باشد، برای میزان اضافه بر مقدار، توانایی زوج ملاک خواهد بود.

نکته: مهریه به نرخ روز محاسبه خواهد شد.

 • ماده ۱۰۹۲ قانون مدنی

بنا بر ماده ۱۰۹۲ قانون مدنی چنانچه شوهر پیش از نزدیکی زوجه خود را طلاق بدهد زن مستحق نصف مهریه خواهد بود. در صورتی که زوج چندی پیش، بیشتر از نصف مهریه را پرداخت نموده باشد، حق دارد آن مازاد را از زوجه خود مسترد نماید.

 • قاعده فقهی ضمن لایحه اعسار از پرداخت مهریه

شما این اختیار را دارید که از قاعده لاحَرَج فی الدین یعنی قاعده نفی عسر و حرج بهره‌مند گردید. شخصی بدین قاعده اشاره می‌نماید که از منظر عقلی و ظاهری، توانایی در راستای به انجام رسانیدن کاری را دارد و یا انجام نمودن آن کار، او را در مشقت بسیار قرار می‌دهد.

همچنین شما این اختیار را دارید که در لایحه اعسار از پرداخت مهریه به قاعده لاضرر تکیه نمایید. این قاعده بیان می‌دارد که هیچ گونه زیانی در دین اسلام وجود ندارد و این گونه است که تکالیف و مسئولیت‌های شرعی یک شخص مؤمن، نباید منجر به ضرر و زیان بسیار او شود.

 • تکیه بر روایات در تنظیم لایحه اعسار از پرداخت مهریه

ائمه اطهار ضمن روایات متعددی به بیان آیه ۷۸ سوره حج مبادرت نموده اند که بیانگر میزان اهمیت آن آیه است.

علاوه بر آن پیامبر اکرم در حدیث معروفی چنین بیان داشته است که؛ مبعوث شدم به دین حنیف سهل و آسان. این حدیث بدین معناست که دین اسلام دینی است سهل و آسان به دور از سختی‌ها و مشقت‌ها.

 • دادخواست تقابل اعسار از پرداخت مهریه

بهتر است به یک نمونه دادخواست تقابل اعسار از پرداخت مهریه اشاره نماییم؛

ریاست محترم دادگاه شهر ….

با سلام، احتراماً

اینجانب …. به حضور شما می‌رساند، خوانده دعوی طی پرونده…. شعبه، دادگاه خانواده، شهر، …. دعوی درخواست تعداد …. سکه تمام بهار آزادی را مطرح کرده است.

چرا که توانایی مالی پرداخت مهریه درخواست شده را ندارم، مستنداً به ماده‌های ۱۰ و ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی و همچنین ماده ۲۴ قانون آیین دادرسی مدنی، رسیدگی به دعوی و صدور گردیدن حکم بنا بر اعسار از پرداخت مهریه عنوان پرونده استنادی را خواستار هستم.

اعسار از پرداخت مهریه در اداره ثبت

حال قصد داریم اعسار از پرداخت مهریه در اداره ثبت را مورد بررسی قرار دهیم.

 • اعسار از قسط‌بندی اجرائیه ثبتی

با عنایت بدین موضوع که در ارتباط با اسناد لازم الاجرا هم مانند؛ مهریه، چک، سفته، و … استثنائا قانونگذار محترم علاوه بر محکمه دادگستری، بخش اجرای اسناد لازم الاجراء نهاد ثبت اسناد و املاک کشور را، به جهت صدور برگ اجرائیه دارای صلاحیت دانسته است.

در نتیجه در صورتی که یک فردی یک سند لازم الاجراء هم مانند؛

سند ازدواج و یا دیگر اسناد تجاری در اختیار داشته باشد، این اختیار را خواهد داشت به طریق نهاد اجرای اسناد و املاک نهاد ثبت اسناد و املاک، تقاضای به اجرا رسانیدن آن اسناد را داشته باشد.

پس از آن نهاد اجرای اسناد لازم الاجراء نهاد ثبت اسناد و املاک، در راستای صدور برگ اجرائیه مبادرت می‌ورزد. سپس آن را به محکوم علیه ابلاغ می‌نماید تا محکوم علیه آن را بپردازد.

حال در صورتی که محکوم علیه توان مالی به جهت پرداخت محکوم به را نداشته باشد، (مبلغی که بدان محکوم گردیده است) و تمایل داشته باشد مبلغ محکومیت را تقسیط نماید، این اختیار را خواهد داشت که دادخواست اعسار به قسط‌بندی مبلغ محکومیت شده را، به دادگاه صالح تقدیم نماید.

 • دادخواست اعسار به تقسیط را به کدام یک از دادگاه‌ها باید تسلیم نمود؟

شما می‌توانید دادخواست اعسار به تقسیط را به نزدیک‌ترین دادگاه عمومی حقوقی، محلی که اجرای ثبتی را صادر نموده، تقدیم نمایید.

دادخواست اعسار

اعسار از پرداخت مهریه توسط تجار

اگر فردی بنا بر قانون تجارت تجار محسوب شود، بهتر است بدانید که اعسار از پرداخت مهریه و یا هر گونه حکم دیگری از او مقبول واقع نمی‌شود، تاجر به هنگام عدم توانایی در راستای پرداخت مهریه، باید به جای تقاضای اعسار از پرداخت مهریه به دادگاه خانواده، دادخواست اعلام ورشکستگی به دادگاه عمومی تقدیم نماید.

حکم اعسار مهریه

همانگونه که بدین مطلب در قسمت فوقانی متن پرداختیم، پس از پذیرش اعسار و عدم توانایی به جهت پرداخت مهریه، قاضی پرونده می‌تواند حکم اعسار از پرداخت مهریه را صادر نماید. که آن در برگیرنده مهلت و یا قسط‌بندی مهریه است.

نمونه رای اعسار از پرداخت مهریه

در ارتباط با دعوای آقای ب، فرزند خ، متولد سال ۱۳۶۷ به طرفیت خانم ن، فرزند ج، که هر دو طرف مقیم … بنا بر خواسته اعسار از پرداخت محکوم به همراه با تقاضای قسط‌بندی عنوان دادنامه به شماره ۲۰۰ صادر گردیده از این دادرسی که در طی آن زوج، به پرداخت نمودن مهریه زوجه به مقدار پنجاه عدد سکه تمام بهار آزادی مبلغ به روز پانصد ریال و پرداخت نمودن هزینه به جهت دادرسی محکوم گردیده است.

از سویی رای صادره به واسطه عدم در تجدید نظر خواهی، به قطعیت دست یافته است. حال خواهان پرونده چنین اظهار می‌نماید توانایی مالی به جهت پرداخت تمام محکوم‌به را ندارد، زیرا او یک کارگر فروشگاه است و پس انداز و دارایی خاصی را ندارد. از سویی دیگر درآمد ماهیانه او ۲۰ میلیون ریال است. دادگاه رسیدگی کننده با عنایت به جمیع آنچه که بیان گردیده است، نظر به این عنوان که حسب رای عنوان محکومیت خواهان مهریه زوجه به گونه عندالاستطاعه است که خوانده را در مقام مدعی جایگزین می‌نماید تا در راستای پرداخت محکوم به اعسار و توانایی شخص خواهان را به اثبات رساند.

با عنایت بدین موضوع که خوانده علی رغم ابلاغ به صورت قانونی اخطاریه ضمن جلسه حضور به عمل نیاورده است ادله‌ای به جهت اعسار خواهان ارائه ننموده است، از سویی دگر استشهاديه پیوست پرونده‌ها فهرست اموال و دارایی ابزاری خواهان صحت ادعای او را تایید می‌نمایند.

ضمن محکوم به مهریه، مالی از دارایی‌های زوجه  به اموال و دارایی‌های زوج اضافه نگردیده است، از این جهت اصل بر اعسار است. چرا که دعوای صورت گرفته را وارد دانسته مستنداً به ماده‌های ۱۹۸ و ۲۴۱ قانون آیین دادرسی مدنی دادگاه‌های عمومی و انقلاب و ماده‌های ۱۲۵۷ و ۱۳۲۴ قانون مدنی و در نهایت ماده‌های ۳، ۶ الی ۹، ۱۱، ۱۴، ۲۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی حکم بر قبول اعسار به صورت نسبی خواهان و قسط‌بندی محکوم به قرار پرداخت نمودن مبلغ چهل میلیون ریال به جهت پرداخت مهریه به گونه پیش پرداخت و پرداخت ماهانه یک دویستیم الباقی وجه نقد بروز گردیده و در نهایت استهلاک آن تأدیه یک عدد سکه تمام بهار آزادی ضمن هر هشت ماه تا استهلاک کامل محکوم به و خسارات متعلقه صادر و اعلام می‌دارد  شیوه قسط بندی با عنایت به عندالاستطاعه بودن مهریه  و در نهایت کارگر بودن خواهان صورت گرفته است.

حکم صورت گرفته مانع از استیفای بخش اجراء نگردیده محکوم به از دارایی که از محکوم علیه عاید می‌گردد و یا مطالبات او نیست. حکمی که صادر شده است به صورت غیابی بوده، از این جهت طی بیست روز پس از ابلاغ گردیدن قابل واخواهی در این مرجع و پس از آن طی همان مدت قابلیت تجدید نظر خواهی در دادگاه تجدید نظر است.

نمونه دادخواست اعسار از پرداخت یکجای مهریه

خواهان (شخص محکوم‌علیه)؛ خانم ن. م

خوانده (شخص محکوم‌له)؛ آقای م. ح

وکیل یا نماینده قانونی؛ (نام وکیل و یا نماینده قانونی خود را قید کنید)

تعیین خواسته و بهای آن؛

 • اعسار از پرداخت یکجای مهریه

 • قسط بندی مهریه

دلایل و منضمات دادخواست؛

 1. فیش حقوقی که از نهاد متبوع صادر گردیده است
 2. فتوکپی مصدق استشهاديه با به امضاء رسیدن دست کم دو شخص
 3. شهادت از سوی شهود
 4. فتوکپی از دادنامه

شرح دادخواست اعسار از پرداخت یکجای مهریه

ریاست محترم دادگاه‌های عمومی شهر ….

با سلام احتراماً بنده چنین به استحضار می‌رسانم؛

اینجانب با شخص خوانده بنا بر عقدنامه شماره … مورخ … به ثبت رسیده در دفترخانه … عقد ازدواج به صورت دائم با مهریه‌ای به مقدار … ریال منعقد نموده‌ایم. بنا بر دادنامه شماره … صادر گردیده از شعبه … دادگاه خانواده، محکوم‌ به پرداخت مهریه شده‌ام. هر چند که تادیه مهریه ما فی الذمه تعهد شده است ولیکن نظر این مورد که اکنون به دلیل مشکلات بسیار و یا عدم دسترسی به اموالم توان پرداخت مهریه را ندارم. لذا بنا بر اسناد و مدارک تسلیم شده مستنداً به ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب سال ۱۳۹۳ صدور حکم اعسار از پرداخت یکجای مهریه و قسط‌بندی مهریه را خواستار هستم.

فرم اعسار از پرداخت مهریه

شما می‌توانید از سایت گروه حقوقی قاف فرم اعسار از پرداخت مهریه را دریافت نمایید. برای این امر کافیست شماره خود را در کادر زیر وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند:

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

 • Hidden
 • Hidden

اعسار از پرداخت پیش قسط مهریه

یکی از سؤالات بسیار رایج اشخاص از وکیل خانواده، مهریه و به ویژه طریقه قسط‌بندی آن و پیش قسط مهریه است.

 • پیش قسط مهریه چه میزان است؟
 • طریقه اعسار از پرداخت پیش قسط مهریه چگونه است؟

در قوانین و مقررات مربوط به موضوع مهریه و شیوه قسط‌بندی آن، مقداری برای قسط و اقساط مهریه معین نشده است.

حتی بهتر است برای اطمینان خاطر شما دوستان عزیز چنین بگوییم که؛

ملاکی برای آن ارائه نگردیده است. از این جهت تماماً اختیار به جهت معین نمودن آن به مقام محترم قضایی رسیدگی کننده موکول می‌گردد.

این شخص محترم قاضی است که با عنایت به مهریه و مقدار آن، شرایط مالی مرد و دفاعیات صورت گرفته از سوی زن، شیوه تقسیط مهریه و مقدار پیش قسط مهریه معین می‌شود. از این جهت مقدار مبلغ اقساط مهریه و یا همان مقدار اقساط مهریه برای تمامی اشخاص به صورت یکسان نیست.

ضمن هر گونه پرونده‌ای و در هر یک از شعبه‌ها، مقام محترم قضایی دادگاه خانواده به گونه موردی تصمیمات خود را اتخاذ می‌نماید.

لازم است چنین بگوییم که، رای اعسار از پرداخت مهریه طی مدت بیست روز در همان دادگاه تجدید نظر استان، امکان تجدید نظر خواهی و اعتراض بدان وجود خواهد داشت.

پرداخت ننمودن مهریه تا میزان ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی و یا معادل آن با عنایت به شرایطی که ضمن قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی بیان گردیده است از جمله موجبات صدور حکم جلب مرد خواهد بود. نسبت مازاد آن حتی ضمن صورت قسط‌بندی از ناحیه دادگاه، به هنگام پرداخت ننمودن اقساط امکان در راستای جلب مرد وجود نخواهد داشت.

پیش قسط مهریه در طلاق مرد از آنچه که در قسمت فوق بیان گردید، مستثنی نیست، ولیکن با این توضیح که چنانچه پیش از طلاق، مهریه از جانب زوجه درخواست شده باشد (تفاوت ندارد که مطالبه از سوی زوجه به طریق دادگاه باشد و یا اجرای ثبت)، و متعاقباً مرد دادخواست اعسار نموده باشد و حکم قطعی در ارتباط با شرایط اعسار مرد صادر گردیده باشد با همان وضعیت و با ارائه دادن دادخواست طلاق از سوی مرد، امکان طلاق زن وجود خواهد داشت،

اما چنانچه زوجه تقاضای مهریه خود را ننموده باشد و زوج دادخواست یک طرفه طلاق تسلیم دادگاه نموده باشد و پس از صدور حکم قطعی طلاق، مدعی به جهت توانایی نداشتن نسبت به پرداخت کل مهریه را نموده باشد، لازم است دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را به دادگاه تسلیم نماید.

ضمن این رویه دادگاه‌ها، به شدت سختگیرانه عمل می‌نمایند و برخی از شعبه‌ها، اعسار مرد را به هنگامی که دادخواست طلاق ارائه داده باشد را قبول نمی‌نمایند. لازم بذکر است که شعبه‌هایی که آن را قبول می‌کنند، در اغلب مواقع پیش پرداخت سنگین تری را برای مرد در نظر می‌گیرند.

اعسار از پرداخت مهریه بعد از طلاق

چنانچه مردی دادخواست طلاق به طرفیت همسر خود به دادگاه تسلیم دارد، دادگاه رسیدگی کننده بنا بر ماده ۲۹ قانون حمایت از خانواده موظف است ضمن حکم طلاق نسبت به حقوق مالی زن مانند مهریه تعیین تکلیف نماید.

در این گونه حالات، دو گونه ذهنیات ایجاد می‌گردد؛

 • ذهنیت اول:

چنانچه پیش از دادخواست طلاق از سوی مرد و یا در میانه رسیدگی دادگاه، زن دادخواست مهریه ارائه نموده باشد، دادگاهی که به طلاق رسیدگی می‌نماید، به پرونده مربوط به مهریه که ممکن است در همان شعبه باشد و یا در دیگر شعبه‌ها، استناد می‌نماید.

چنانچه مرد بخواهد در این گونه حالات درخواست قسط بندی مهریه را نماید، باید در همان شعبه‌ای صورت گیرد که رای مهریه در آن صادر گردیده است.

 • ذهنیت دوم:

زوجه دادخواست مهریه ارائه نداده باشد ولیکن زوج دادخواست طلاق را ارائه داده است. در این حالات پس از صدور حکم طلاق مرد می‌تواند در همان دادگاهی که به طلاق رسیدگی نموده است دادخواست اعسار از پرداخت مهریه که ضمن عقدنامه و دادنامه قید گردیده است را به طرفیت از همسر خود و به طریق دفاتر خدمات قضایی به مرحله ثبت رساند.

دادگاه رسیدگی کننده پس از معین نمودن وقت و استماع شهادت از سوی شهود مرد و اظهارات زن، در ارتباط با قسط‌بندی مهریه تصمیم خود را اتخاذ نموده و رای را صادر می‌کند.

به اجرا رسیدن طلاق از سوی مرد و به ثبت رسیدن محول می‌شود به تعیین تکلیف دادخواست اعسار زوج، چنانچه دادگاه اعسار را قبول ننماید تا زمانی‌که تمامی مهریه‌ای که زوجه مستحق آن است پرداخت نگردد، امکان ثبت طلاق وجود نخواهد داشت. چنانچه دادگاه اعسار را بپذیرد پس از پرداخت پیش‌پرداخت معین گردیده از سوی دادگاه رسیدگی کننده و دیگر حقوق مالی زن که ضمن دادنامه آمده است، دادنامه طلاق از جانب زوج به مرحله ثبت می‌رسد.

پیش از هر گونه اقدام در ارتباط با اعسار از پرداخت مهریه، با وکلای گروه حقوقی قاف ارتباط برقرار نمایید. از همه جای ایران می‌نوانید با وکیل پایه یک دادگستری مشاوره حقوقی تلفنی داشته باشید، برای مشاوره شماره خود را در کادر زیر وارد نمایید:

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

 • Hidden
 • Hidden

سوالات متداول قاف

اعسار از پرداخت مهریه به چه معناست؟

اعسار بمعنای عدم توانایی مالی در پرداخت بدهی بوده و در مورد مهریه به این معنا است که زوج از تمکن مالی کافی برای پرداخت مهریه زوجه برخوردار نیست.

آیا هر شخصی می‌تواند دادخواست اعسار بزند؟

دادخواست اعسار توسط زوج باید ارائه شود، اما لازم بذکر است که اعسار توسط دادگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد، بنابرین مشاوره با وکیل خانواده می‌تواند در این زمینه بسیار کمک کند.

در صورت پذیرش اعسار شوهر، مقدار پیش پرداخت مهریه چقدر باید باشد؟

در مورد پیش‌قسط پرداخت مهریه ملاک و معیار خاصی پیش بینی نشده است. بنابرین پیش‌قسط از جمله مواردی است که کاملاً تحت اختیار قاضی دادگاه خانواده بوده و با توجه به شرایط موجود تعیین می‌گردد.

در صورت عدم پرداخت پیش‌قسط مهریه توسط زوج چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر شوهر پیش قسط مهریه را پرداخت نکند و همچنین دادگاه ادعای عدم توانایی زوج در پرداخت پیش قسط مهریه را قبول نکند، منجر به صدور حکم جلب مرد خواهد شد.

آیا اگر مرد بخواهد همسر خود را طلاق دهد نیز می‌تواند دادخواست اعسار از مهریه را ارائه دهد؟

بلی، زوج می‌تواند بعد از صادر شدن حکم طلاق در همان دادگاه دادخواست اعسار را نیز ارائه دهد، اما اگر دادخواست اعسار وی مورد قبول دادگاه قرار نگیرد، باید تمام مهریه زوجه را پرداخت کند تا طلاق ثبت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *