بررسی جرم زنا، شرایط اثبات زنا و مجازات زنا در قانون

جرم زنا
جرم زنا در دین اسلام جزء گناه‌های کبیره و نابخشودنی است

زنا یکی از جرائم علیه عفت عمومی است که از نظر اکثر ادیان الهی و جوامع بشری، عملی بسیار زشت و ناپسند است. زنا در دین اسلام گناهی کبیره و نابخشودنی است و در قرآن کریم و در سوره اسرا، آیه ۱۳ نیز به آن اشاره شده است “هرگز به زنا نزدیک نشوید که کاری بسیار زشت و ناپسند است.”

یکی از منابع قانونگذاری در سیستم حقوقی ایران احکام قرآن است و بر اساس نظر دین اسلام، عمل زنا مستوجب مجازات حدی است و احکام مربوط به زنا و مجازات آن نیز در قانون مجازات اسلامی کشورمان تعیین شده است. ما در این مقاله سعی داریم به بررسی تعریف زنا، جرم زنا و مجازات آن در حالات مختلف را بررسی کنیم و سپس روش اثبات زنا را نیز، شرح دهیم. همچنین به بررسی حکم سنگسار و اعدام برای زنا می‌پردازیم.

زنا چیست؟

بر اساس ماده ۲۲۱ قانون مجازات اسلامی، زنا عبارت است از رابطه جنسی نامشروع بین مرد و زنی که رابطه زوجیت بین آن‌ها نبوده و از موارد وطی به شبهه نیز نباشد. منظور از وطی به شبهه آن است که طرفین با خیال این که رابطه جنسی آن‌ها مشروع است، چنین کاری را انجام داده باشند، در حالی که چنین رابطه‌ای مشروع نباشد.

انواع زنا و تعریف زنای محصنه

 1. زنا با محارم نسبی؛ محارم نَسَبی یعنی افرادی که انسان به خاطر هم خون بودن، با آن‌ها محرم است. (خواهر، مادر، عمه و خاله برای مرد و برادر، پدر، دایی و عمو برای زن، از محارم نسبی هستند).
 2. زنای به عنف یا اکراه؛ یعنی این که زنا با تجاوز و زور و اجبار انجام بگیرد.
  نکته ۱: هر گاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نیست در حالت بی هوشی، خواب یا مستی زنا کند، در حکم زنای به عنف است.
  نکته ۲: زنا از راه گول زدن و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربودن، تهدید کردن و یا ترساندن زن، حتی اگر موجب تسلیم شدن او شود، در حکم زنای به عنف است.
 3. زنای محصن و محصنه؛ به این معنی که زنا کننده دارای همسر دائمی باشد به گونه‌ای که هر وقت بخواهد، بتواند با همسر خود رابطه جنسی برقرار کند و مانعی در کار آن‌ها وجود نداشته باشد و با این شرایط مرتکب زنا شود (اگر مرد متأهل زنا انجام دهد زنای محصن است و اگر یک زن متأهل زنا انجام دهد، زنای محصنه است).
  نکته: مسافرت، حبس، عادت ماهانه، دیدن خون حداکثر تا ۱۰ روز بعد از زایمان، بیماری مانع از مقاربت، ایدز و عفونت باکتریایی، زوجین را از شرایط احصان خارج می‌کند.
 4. زنا با زن پدر؛ به این معنی که شخصی با نامادری خود زنا کند.
 5. زنای مرد غیر مسلمان با زن مسلمان؛ به این معنی که مرد غیر مسلمانی با زن غیر مسلمانی مرتکب زنا شود.
 6. زنا با میت؛ به این معنی که شخصی با شخص دیگری که از دنیا رفته، زنا انجام دهد.

اثبات جرم زنا

عمل زنا با از یکی از راه‌های زیر قابل اثبات است:

 1. اقرار به زنا

  با توجه به ماده ۱۶۸ قانون مجازات اسلامی، اطلاع دادن موضوعی که آثار و نتایج حقوقی به ضرر خود و در عین حال به سود دیگری داشته باشد، اقرار نام دارد.

  برای اقرار به جرم زنا، علاوه بر شرایط عمومی اقرار (بلوغ، عقل، اختیار، مشروط و معلق نبودن اقرار) مرتکب باید چهار بار به ارتکاب زنا، در نزد قاضی دادگاه اقرار کند و این اقرار باید فقط در نزد قاضی دادگاه باشد.

 2. شهادت شهود در مورد زنا

  اصولا عمل زنا، با شهادت چهار نفر مرد عادل قابل اثبات است. همچنین عمل زنا با شهادت این افراد نیز، قابل اثبات است: اگر زنا موجب مجازات شلاق، تراشیدن موی سر یا تبعید باشد، شهادت دو مرد و چهار زن عادل نیز، برای اثبات زنا کافی است.

  • اگر مجازات زنا غیر از موارد بالا باشد، شهادت سه مرد و دو زن عادل نیز، برای اثبات زنا کافی خواهد بود.
  • هر گاه دو مرد و چهار زن عادل شهادت دهند، فقط مجازات شلاق ثابت خواهد شد.

  نکته: اگر تعداد شاهدین به حد نصاب قانونی نرسد، موجب محکومیت هر یک از شاهدها که شهادت داده‌اند، به ۸۰ ضربه شلاق حدی محکوم خواهند شد.

 3. علم قاضی به زنا

  ماده ۲۱۱ قانون مجازات اسلامی، علم قاضی یعنی یقین حاصل کردن از مستندات بیّن، در امری که نزد او مطرح شده است.

  نکته ۱: در مواردی که حکم بر اساس علم قاضی صادر شده باشد، او موظف است قرائن و امارات بیّن مستند علم خود را به طور کامل و شفاف در حکم قید کند.

مجازات زنا

در جرم زنا، مرتکب زمانی مسئول است که بالغ و عاقل و مختار باشد و نسبت به حکم و موضوع آن نیز آگاه باشد. پس اگر یکی از طرفین نسبت به موضوع آگاه نباشد (فکر کند عملی که انجام خواهد داد، زنا نیست) یا علم به حرمت چنین عمل جنسی نداشته باشد (نداند که چنین رابطه‌ای جرم است) مجازاتی ندارد و فقط شخصی که از حکم و موضوع آگاه باشد، به مجازات حدی محکوم خواهد شد. همچنین افراد نابالغ نیز، مجازاتی ندارند.

برای جرم زنا، با توجه به شرایط وقوع آن، مجازات اعدام، سنگسار، شلاق حدی، شلاق تعزیری، تراشیدن موی سر، یک یال تبعید، پرداخت آرش البکاره و مهر المثل تعیین شده است.

حکم اعدام زنا

 • زنا با محارم نسبی / زنا با نامادری

مجازات مرد: اعدام / مجازات نامادری: تابع شرایط زنا

 • زنای مرد غیر مسلمان با زن مسلمان

برای مرد غیر مسلمان: اعدام / برای زن مسلمان: تابع شرایط زنا

 • زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی که موجب اعدام زانی است.

حکم سنگسار زناکار

 • زنای محصن و محصنه‌ای که بالغ باشند (زنای مرد بالغ متأهل و زن بالغ متأهل)

برای مرد محصن: سنگسار / برای زن محصنه: سنگسار

نکته: چنانچه امکان اجرای رجم در زنای محصن و محصنه وجود نداشته باشد، با پیشنهاد دادگاه صادر کننده حکم قطعی و موافقت رئیس قوه قضاییه، اگر جرم با بینه ثابت شده باشد، موجب اعدام هر دو طرف است، در غیر این صورت موجب صد ضربه شلاق برای هر دو طرف است.

صد ضربه شلاق برای زناکار

 • زنا با محارم نسبی و زنای محصنه در صورتی که مرد نابالغ و زن بالغ باشد:

زن بالغ: ۱۰۰ ضربه شلاق حدی / مرد نابالغ: مجازاتی ندارد.

 • زنا در مواردی که مرتکب غیر محصن باشد، ۱۰۰ ضربه شلاق است.

صد ضربه شلاق + تراشیدن موی سر + یک سال تبعید

 • مردی که همسر دائم دارد، هر گاه قبل از دخول، مرتکب زنا شود.

شلاق تعزیری برای زناکار

 • مرد یا زنی که کمتر از چهار بار اقرار به زنا کنند به سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه محکوم می‌شود.

پرداخت آرش البکاره و مهرالمثل (علاوه بر مجازات زنا)

 • در زنای به عنف و در حکم آن که زن باکره باشد، مرتکب به پرداخت آرش البکاره و مهر المثل محکوم خواهد شد.

پرداخت مهرالمثل (علاوه بر مجازات زنا)

 • در زنای به عنف و در حکم آن که زن باکره نباشد، مرتکب به پرداخت مهر المثل محکوم خواهد شد.

وکلای پایه یک دادگستری در مجموعه مشاوره حقوقی قاف آماده ارائه مشاوره در زمینه‌های مختلف حقوقی و کیفری هستند. برای تماس با ما کافی است شماره خود را در فرم زیر درج کنید تا کارشناسان مرکز با شما تماس بگیرند.

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

سوالات متداول قاف

ارتکاب زنا، در چه صورتی باعث حرام شدن ابدی ازدواج زانی و زانیه خواهد شد؟

بر اساس نظر دین اسلام، ارتکاب بعضی رفتارها توسط یکی از مرتکبین یا هر دوی آن‌ها، باعث حرام شدن ازدواج آن‌ها در آینده با یکدیگر خواهد شد. ارتکاب دو نوع زنا باعث محرومیت ابدی از ازدواج زانی و زانیه خواهد شد که عبارت اند از: • زنای محصن و محصنه: اگر مرد و زنی متاهلی که دارای شرایط احصان هستند مرتکب زنا شوند، باعث محرومیت ابدی ازدواج مرتکبین با یکدیگر خواهد شد. • زنا با زنی که در عده طلاق رجعی است (طلاقی که در مدت عده، امکان بازگشت زوجین به زندگی زناشویی وجود دارد): زنا با زنی که در عده طلاق رجعی است، باعث محرومیت ابدی ازدواج مرتکبین با یکدیگر خواهد شد.

آیا رابطه جنسی، پسر و دختری که در نظر عرف نشان شده یکدیگر هستند، زنا خواهد بود؟

همانطور که قبلاً گفتیم، زنا عبارت بود از برقراری رابطه جنسی بین افرادی که با یکدیگر رابطه زوجیت ندارند. پس اگر دختر و پسری که فقط نشان کرده یکدیگر هستند، با هم رابطه جنسی برقرار کنند، زنا محسوب می‌شود. مگر اینکه خطبه محرمیت نیز بین آن‌ها جاری شده باشد که در این صورت، زنا نخواهد بود.

اگر شخصی در نوشیدنی یا غذای دختری، داروی خواب آور بریزد و با او زنا کند، حکم این زنا چیست و چه مجازاتی دارد؟

بر اساس تبصره ۲ ماده ۲۲۴، هرگاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند رفتار او در حکم زنای به عنف (زنای با زور) است و طبق قانون مجازات زانی (پسری که زنا انجام داده) در زنای به عنف، اعدام است. همچنین اگر دختر در اثر این کار، بکارت خود را از دست بدهد، مرتکب علاوه بر مجازات زنای به عنف، به پرداخت آرش البکاره و مهر المثل نیز محکوم خواهد شد و اگر باکره نبوده باشد، مرتکب علاوه بر مجازات زنای به عنف، به پرداخت مهر المثل نیز محکوم خواهد شد.

آیا طفل متولد شده از زنا، از حقوق تعیین شده برای فرزند مشروع، برخوردار خواهد شد؟

ولدالزنا از تمامی حقوقی (به جز ارث) که در قانون و شرع برای فرزند مشروع تعیین شده است، برخوردار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *