طلاق غیابی؛ جدایی در زمان عدم حضور طرف مقابل

جدایی غیابی
در طلاق غیابی زنان هم امکان اقدام برای جدایی دارند، البته باید برای این امر، دلایل محکمه‌پسند به دادگاه ارائه دهند

طلاق به معنای انحلال عقد نکاح بوده که مخصوص عقد نکاح دائم بوده و همانطور که در مقالات قبلی در مورد طلاق صحبت کردیم، به‌طور کلی طلاق بر اراده مرد استوار است، به این معنا که در حالت عادی تنها زوج می‌تواند برای جدایی اقدام کند، مگر در شرایط خاص که زوجه نیز می‌تواند برای طلاق اقدام کند که در این صورت، زوجه ابتدا باید ادله خود برای جدایی را به دادگاه ارائه داده و ثابت کند، در صورتی که مرد برای جدایی نیاز به دلیلی ندارد. طلاق غیابی یکی از انواع طلاق بوده که هر یک از زوجین در صورت عدم حضور طرف مقابل، می‌توانند برای جدایی از این نوع طلاق استفاده کنند، البته به شرطی که شرایطی که در قانون برای طلاق غیابی مشخص شده  را داشته باشند. در این مطلب، قصد داریم مفهوم، شرایط و قوانین طلاق غیابی از طرف هر یک از زوجین و در شرایط مختلف را مورد بررسی قرار دهیم، پس با ما همراه باشید:

طلاق چیست؟

طلاق عبارت است از انحلال ازدواج دائم که با رعایت برخی شرایط و تشریفاتی ویژه انجام می‌شود و قابل ذکر است که مخصوص ازدواج دائم است و انحلال و به اتمام رسیدن ازدواج موقت، از طریق به اتمام رسیدن مدّت صیغه اتفاق می‌افتد.

طلاق غیابی چیست؟

قبل از آنکه بخواهیم در مورد طلاق غیابی صحبت کنیم، بهتر است کمی به تشریح رای غیابی بپردازیم. هنگامی که دادخواستی علیه فردی داده می‌شود، خوانده (بزهکار و یا متهم) یعنی شخصی که علیه او خواسته مطرح شده، اگر ابلاغیه را به جهت رسیدگی از سوی دادگاه دریافت نکرده باشد و یا به او ابلاغ نشده باشد، و یا آن که در جلسات رسیدگی به پرونده حضور به عمل نیاورده باشد و از سویی نیز لایحه ارائه نداده باشد، در صورت محکوم شدن آن شخص، رای صادره غیابی خواهد بود.

رای غیابی پس از گذشت بیست روز بعد از ابلاغ در همان شعبه قابل واخواهی است. به هنگامی که رای غیابی علیه یک شخص صادر شده باشد، می‌تواند طی مدت بیست روز از دادگاه رسیدگی کننده با ارائه ادله لازم خواستار واخواهی شود.

با تعریف رای غیابی، مفهوم طلاق غیابی هم تا حدود زیادی روشن شد که در ادامه بیشتر بدان می‌پردازیم:

اگر یکی از زوجین برای طلاق اقدام کند و در صورتی که وقت رسیدگی به موضوع به خوانده ابلاغ نشده باشد و او نیز در دادگاه حضور به عمل نیاورده و همچنین لایحه‌ای ارائه نداده باشد، طلاق صورت گرفته طلاق غیابی نام می‌گیرد.

نکته: برای طلاق غیابی هم مرد و هم زن می‌توانند اقدام کنند.

با توجه به ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی، طلاق از جمله اختیارات مرد است، بدین ترتیب مرد می‌تواند با مراجعه به دادگاه صالح خواستار طلاق همسر خود گردد.

اما باید توجه داشت پیش از به اجرا رساندن صیغه طلاق غیابی، مرد موظف است حق و حقوق همسر خود را بنا بر قانون پرداخت کند. در طرف مقابل، زن نیز این اختیار را خواهد داشت به عنوان آخرین راه حل، به منظور رهایی یافتن از زندگی طاقت فرسا، از دادگاه خواستار طلاق غیابی شود. در این شیوه زن نیز موظف است با استناد به برخی دلایل عسر و حرج خود را به مرحله اثبات برساند و با عنایت به قاعده لاجرح، طلاق غیابی این حق را در اختیار زن قرار می‌دهد که از دادگاه رسیدگی کننده خواستار طلاق غیابی شود.

قوانین طلاق غیابی

در صورتی که هر یک از زوجین مجهول المکان باشند، طرف مقابل می‌تواند از همسرش طلاق غیابی بگیرد. در این حالت برای ارائه دادخواست طلاق غیابی، شخص خواهان (شاکی) باید از شخص خوانده (متشاکی) نشانی داشته باشد؛ اما اگر شخص شاکی از خوانده نشانی نداشته باشد، با استناد به درخواست او و دستور دادگاه، یک آگهی در روزنامه کثیرالانتشار چاپ خواهد شد (هزینه آگهی درج شده در روزنامه از سوی خواهان پرداخت می‌شود) و بر طبق آگهی بیان شده، چنانچه افرادی از او مطلع باشند، به دادگاه دعوت می‌شوند. آن افراد نیز موظف هستند که دادگاه را در ارتباط با اطلاعاتی که راجع به شخص غایب دارند، مطلع نمایند.

تاریخ انتشار آگهی در روزنامه تا به هنگام جلسه رسیدگی نباید کمتر از سی روز باشد.

پس از گذشت این مرحله به شخص مقابل ابلاغ قانونی می‌شود. این ابلاغ به معنای حضور او در جلسات دادگاه است. در صورتی که پس از دو بار اخطار، او همچنان در دادگاه حاضر نشود، مقام محترم قضایی نیز با معرفی نماینده، صیغه طلاق غیابی را جاری خواهد کرد.

در صورتی که حق طلاق ضمن عقد در دفترخانه در اختیار زن قرار گرفته باشد، به هنگامی که زن مجهول المکان باشد، (یعنی آن که مرد آدرس به دادگاه ارائه دهد، ولی زن مجهول المکان باشد)، بدین ترتیب مرد نیز خواهد توانست زن را طلاق دهد.

در دیگر شرایط که به طور معمول حق طلاق با مرد است، به منظور درخواست مرد به جهت طلاق، وی به ارائه دلیل نیاز نخواهد داشت. در حالی که زن اگر خواستار طلاق شود، موظف به ارائه ادله خواهد بود.

در طلاق غیابی حضور شاهد در دادگاه نیز به منظور به اجرا رسیدن طلاق می‌تواند مؤثر باشد.

نکاتی پیرامون قوانین طلاق غیابی

 • اگر تقاضای طلاق از سوی زوج باشد، حکم صادره از سوی دادگاه در ارتباط با این تقاضا، گواهی عدم امکان سازش است که این حکم به مدت ۹۰ روز اعتبار خواهد داشت.
 • همچنین اگر تقاضای طلاق از سوی زوجه باشد، رای صادره از سوی دادگاه به جهت تقاضای زوجه، حکم طلاق است که این حکم به مدت ۱۸۰ روز اعتبار خواهد داشت.
 • طلاق هنگامی که به طرفیت از مرد صورت می‌گیرد، از نوع طلاق رجعی است. به عبارتی مرد نیز می‌تواند در زمان عدّه، به همسر خود رجوع کرده و خواستار بر هم خوردن طلاق گردد.
 • گاهی نیز زوج به زوجه ضمن عقد نکاح، وکالت تام طلاق را داده است. علاوه بر آن این وکالت نامه ضمن عقدنامه ثبت گردیده است. در این هنگام زوجه می‌تواند با معرفی یک وکیل، بدون نیاز به حضور زوج اقدامات لازم را در راستای طلاق انجام دهد.

مفهوم طلاق غیابی در علم حقوق

هنگامی که دادگاه رسیدگی کننده در ارتباط با طلاق از سوی زن و یا شوهر بدون حضور طرف مقابل تشکیل می‌شود، طلاق غیابی صورت می‌گیرد.

از دیدگاه حقوقی، زمانی که ابلاغیه دادگاه در ارتباط با حضور در جلسه دادرسی، به شخص نرسیده باشد و یا اینکه او آن ابلاغیه را به هر علتی دریافت نکرده باشد و به دنبال آن در جلسه دادرسی حاضر نشود و دادخواستی هم ارسال نکرده باشد، با عنایت به آن چه ضمن ماده ۶۸ قانون آیین دادرسی مدنی بیان گردیده است، حکم طلاق بدین هنگام، طلاق غیابی است.

لازم بذکر است که طلاق غیابی نیز همانند سایر آراء غیابی، قابل واخواهی طی مدت بیست روز در همان شعبه از دادگاه رسیدگی کننده است.

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

طلاق غیابی از طرف مرد

حال که با مفاهیم طلاق غیابی تا حدودی آشنا شدیم، قصد داریم به بررسی طلاق غیابی از طرف مرد بپردازیم. مرد می‌تواند با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسر خود را ارائه دهد. چنانچه زن وکیل، جانشین و یا قائم مقام او در هیچ یک از جلسات رسیدگی به دعوی طلاق حضور به عمل نیاورند و لایحه‌ای به دادگاه ارائه نداده باشند یا اخطاريه از سوی دادگاه به صورت واقعی به زن ابلاغ نگردیده باشد، حکمی که دادگاه به جهت طلاق صادر می‌کند، طلاق غیابی خواهد بود.بنابرین طلاق غیابی از طرف مرد به طلاقی اطلاق می‌شود  که زوجه در مراحل دادرسی حاضر نشده و حکم طلاق علیه زن صادر شود.

نکته: بر اساس آنچه که ضمن قانون آیین دادرسی مدنی ذکر شده است، حکم طلاق غیابی از سوی مرد طی مدت بیست روز از سوی زوجه قابل واخواهی است.

شرط لازم برای طلاق غیابی از سوی مرد

با توجه به آنچه ضمن قانون قید گردیده است، طلاق غیابی از سوی مرد تنها با رعایت برخی شرایط قید شده در قانون امکان پذیر است. بدین گونه که مرد موظف است حقوق مالی همسر خود را پرداخت نماید. از این جهت می‌توان به چنین نتیجه‌ای دست یافت که مرد نیز پس از پرداخت حقوق مالی همسر خود می‌تواند اقدامات لازم را برای جدایی از او انجام دهد.

طلاق غیابی زوجه
طلاق غیابی مختص زوج نبوده و اگر زوجه شرایط طلاق غیابی که در قانون آمده را دارا باشد، می‌تواند برای طلاق غیابی اقدام کند

طلاق غیابی از طرف زن

ممکن است زوجه به طرفیت از همسر خود دادخواست طلاق غیابی را ارائه دهد که در این شرایط باید طبق موارد زیر عمل کند:

 • ادله کافی به جهت طلاق غیابی را داشته باشد
 • به دادگاه رسیدگی کننده مراجعه نماید
 • دادگاه دادخواست را در راستای طلاق به زوج نیز ابلاغ نماید
 • زوج نیز در دادگاه رسیدگی کننده حاضر نشود
 • لایحه‌ای کتبی ارائه ندهد
 • و در نهایت اخطاريه از سوی دادگاه به او نیز ابلاغ واقعی نشده باشد

به مانند طلاق غیابی از طرف مرد، حکم طلاق غیابی از سوی زوجه نیز طی مدت بیست روز از سوی مرد قابل واخواهی خواهد بود.

شروط لازم برای طلاق غیابی از سوی زن

چنانچه در قسمت فوق بیان کردیم، با استناد بر آنچه که ضمن قانون آیین دادرسی مدنی بیان گردیده، اختیار طلاق به‌طور کلی با مرد است. در همین راستا زنان زمانی می‌توانند به اختیار خود از مردان طلاق بگیرند که برخی شرایط و موارد وجود داشته باشد. از این جهت زنان نیز در راستای طلاق از سوی خود موظف هستند برخی دلایل محکمه پسند ارائه دهند. برخی از مواردی که زنان می‌توانند با استناد بر آن از شوهر خود طلاق بگیرند عبارت است از:

 • غیبت بیش از چهار سال مرد

  با توجه به ماده ۱۰۲۳ قانون مدنی، چنانچه یک مرد بیش از چهار سال غیبت نماید، در قید حیات بودن و یا نبودن او نیز مشخص نباشد، زن این اختیار را دارد به محاکم قضایی رجوع نموده و درخواست طلاق کند.
  بدین هنگام نیز دادگاه صالح پس از پیگیری های مورد نیاز حکم موت فرضی زوج را صادر خواهد کرد و آن را نیز سه بار پی در پی هر کدام به فاصله ی ۳۰ روز در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار به چاپ میرساند.
  در صورتی که پس از سپری شدن یک سال از اوّلین آگهی درج شده در روزنامه خبری از آن فرد نشد، دادگاه رسیدگی کننده حکم طلاق زن را به صورت غیابی صادر خواهد کرد.

 • متواری بودن مرد

  در صورتی که مردی پس از به امضاء رسانیدن شروط و تعهدهای ضمن عقد، طی مدّت شش ماه منزل را ترک گوید و زن هیچ آدرسی از او در اختیار نداشته باشد، از موجبات طلاق خواهد بود. بنابرین اگر مرد در دادگاه حضور به عمل نیاورده و دلایل لازم را ارائه ندهد، دادگاه با توجه به ماده ۱۰۲۳ قانون مدنی، حکم طلاق غیابی را صادر می‌نماید.

 • امتناع شوهر از پرداخت نفقه

  با توجه به ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی چنانچه یک مرد از پرداخت نفقه به همسر خود استنکاف ورزد، یا توانایی لازم به جهت پرداخت نفقه را نداشته باشد و با وجود ارائه دادخواست از سوی زن در دادگاه حضور به عمل نیاورد و لایحه ارائه ندهد، زوجه می‌تواند از دادگاه رسیدگی کننده درخواست طلاق غیابی نماید. بدین هنگام دادگاه به تبعیت از درخواست زوجه حکم طلاق غیابی را صادر می‌کند.

 • وکالت در طلاق از سوی زوجه

  اگر زوجه دارای وکالت در طلاق (حق طلاق) باشد، می‌تواند بدون حضور شوهر خود از دادگاه تقاضای طلاق غیابی نماید.
  البته قابل ذکر است که در عالم حقوق این نوع طلاق، به طلاق غیابی اطلاق نمی‌شود، چرا که در این نوع طلاق، زن نیز وکیل شوهر در طلاق بوده و به هنگام حضور وکیل، طلاق غیابی محسوب نخواهد شد.

 • عسر و حرج زوجه

  با توجه به ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی، چنانچه زن ادامه زندگی مشترک برایش منجر به عسر و حرج گردد، می‌تواند با مراجعه به دادگاه رسیدگی کننده درخواست طلاق نماید. در صورتی که عسر و حرج نیز در دادگاه ثابت شود، دادگاه خواهد توانست زوج را به طلاق ملزم نماید. ولیکن به هنگامی که الزام از سوی دادگاه ممکن واقع نشود، دادگاه خود نیز اجازه طلاق زن را صادر می‌کند.
  مقصود از عسر و حرج حالاتی است که ادامه زندگی را برای زوجه در کنار زوج سخت و طاقت فرسا می‌نماید.

عسر و حرج در طلاق غیابی

با استناد به ماده ۱۳۰ قانون مدنی، عسر و حرج به ترتیب زیر مشخص و معین می‌گردد:

چنانچه شرایط زوجیت منجر به ایجاد عسر و حرج زوجه گردد، در این هنگام زوجه می‌تواند به دادگاه مراجعه نموده و درخواست طلاق غیابی کند. هنگامی که دادگاه شرایط سخت و مشقت بار زوجه را صحیح تشخیص دهد، زوج ملزم به طلاق زوجه می‌شود. چنانچه زوج در جلسات دادگاه حضور به عمل نیاورد، مقام محترم قضایی می‌تواند به صورت غیابی زوجه را از شرایط سخت و طاقت فرسا نجات دهد.

شرایط قید شده در قسمت ذیل از جمله عوامل عسر و حرج است و زوجه می‌تواند در صورت وجود یکی از شرایط زیر اقدام به طلاق غیابی نماید:

 • هنگامی که زوج به مدت دست کم ۶ ماه پی در پی و یا ۹ ماه متناوب زندگی مشترک خود را با همسر خود، بی هیچ دلیل موجه و قانع کننده‌ای ترک کند
 • هنگامی که زوج به یکی از مواد مخدر و یا مشروبات الکلی اعتیاد داشته باشد، به گونه‌ای که به زندگی مشترک او آسیب وارد آورد و نیز پزشک او را ملزم به ترک مواد مخدر نماید. در صورتی که زوج به تعهدات خود پایبند نباشد و یا پس از ترک اعتیاد، اعتیاد به مواد مخدر را باری دیگر ادامه دهد، زوجه می‌تواند در صورت ادامه آن شرایط، درخواست طلاق دهد. به هنگامی که زوج خواستار طلاق نشود، زوجه می‌تواند به صورت غیابی از زوج طلاق بگیرد.
 • هنگامی که دادگاه زوج را به مدت ۵ سال حبس و یا بیشتر از آن محکوم نماید.
 • ضرب و شتم از سوی زوج، به گونه‌ای که ادامه آن زندگی از سوی زوجه سخت و طاقت فرسا باشد.
 • هنگامی که زوج به یکی از بیماری‌های صعب العلاج و غیر قابل درمان روحی و یا جسمی دچار شده باشد. البته لازم به ذکر است که این نوع بیماری باید به زندگی مشترک آن دو اختلال وارد کند.
 • دوری کردن و اجتناب نمودن از نزدیکی، خیانت، ازدواجی دوباره، توهین و اهانت به زوجه، عدم وفاداری از سوی زوج، تعهد به زندگی از جمله مهمترین مصادیق زندگی زناشویی است.

چنانچه شرایط سخت و مشقت بار زوجه به غیر از شرایط ذکر شده از جانب دادگاه درست و به جا تشخیص داده شود و همچنین این نوع شرایط از سوی دادگاه محرز گردد، دادگاه خواهد توانست مفهوم طلاق غیابی را برای زوجه نیز در نظر بگیرد.

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

مفقود شدن و غیبت شوهر

با توجه به ماده ۱۰۲۹ قانون مدنی، هنگامی که زوج به مدت بیش از چهار سال غایب باشد، به گونه‌ای که از او هیچ خبری در اختیار نباشد و تاریخ بازگشت وی به درستی مشخص نباشد، زوجه نیز می‌تواند از دادگاه صالح تقاضای خود را به جهت طلاق غیابی خواستار شود.

با توجه به آن که چهار سال مدّت بسیار طولانی است و زوجه نیز ممکن است تمایل داشته باشد زودتر از همسر خود جدا شود، قانون‌گذار شرایطی را مهیا کرده تا زوجه بتواند با تکیه بر آن پس از غیبت شش ماهه شوهر خود، طلاق بگیرد.

در همین راستا ضمن عقدنامه چنین بیان شده است که:

در صورتی که مرد به مدت شش ماه منزل را ترک گوید، زوجه می‌تواند از او طلاق غیابی بگیرد. البته بهتر است توجه نمایید که مرد نیز باید شرط مذکور را پذیرفته باشد و آن را نیز به امضاء رسانیده باشد.

حق و حقوق زن در طلاق غیابی چگونه است؟

همان‌طور که در قسمت عسر و حرج گفته شد، در مورد طلاق غیابی، دادگاه‌های رسیدگی کننده، با توجه به زندگی سخت و تحمل ناپذیر از سوی زوجه، این اختیار را خواهند داشت تا حکم طلاق غیابی را صادر نمایند. اما موارد عسر و حرج در دادگاه‌های مختلف، متفاوت است. مقام محترم قضایی در دادگاه‌ها ممکن است بنا بر سلایق خود عمل نمایند. با توجه به شروط قید شده ضمن عقدنامه نکاح، زوجه حق خواهد داشت از دادگاه خواستار طلاق شود و از حق و حقوق خود دفاع کند و مرد نیز موظف است در طلاق غیابی حق و حقوق زن خود را پرداخت کند.

لازم به ذکر است اگر مرد نیز تمایل داشته باشد همسر خود را به صورت غیابی طلاق دهد، ابتدا موظف است حق و حقوق مالی همسر خود را پرداخت کند تا بتواند از او جدا شود.

از جمله حقوق زنان که مرد موظف به پرداخت بعد از طلاق است، عبارتند از:

طلاق غیابی زوج
اگر مردی بخواهد به صورت غیابی از همسر خود جدا شود، در این حالت هم باید حق و حقوق مالی زن مانند مهریه را بپردازد

مهریه زن در طلاق غیابی

مهریه از حقوق مالی زن بعد از ازدواج بوده که حق هرگونه تصرف در آن را بعد از عقد نکاح دارد، لازم بذکر است که مطالبه مهریه و طلاق دو موضوع متفاوت هستند و زوجه برای مطالبه مهریه حتما نباید از شوهرش جدا شود، اما بعد از طلاق می‌تواند خواستار مطالبه مهریه خود از زوج گردد.

در تمامی مواردی که در قسمت فوق بیان گردیده، در صورتی که دادگاه حکم طلاق غیابی را صادر کرده باشد، تا زمانی که تکلیف مهریه مشخص نشده باشد، حکم طلاق به ثبت نخواهد رسید.

به عنوان مثال، حق طلاق در اختیار مرد است و او می‌تواند بدون حضور زن نیز به طلاق او در دادگاه مبادرت نماید. اما زمانی مرد می‌تواند آن را به مرحله ثبت رساند که تکلیف حقوق مالی زن را معین کرده باشد.

نکته: هنگام مفقودالاثر بودن مرد و صادر شدن حکم طلاق غیابی، چنانچه از پیش برای زوجه مهریه‌ای تعیین شده و در عقدنامه قید گردیده باشد، زمانی‌که نزدیکی میان آن دو واقع شده باشد، مهریه به صورت کامل به زن نیز تعلق خواهد گرفت، اما چنانچه مهریه‌ای برای زوجه ضمن عقدنامه مشخص نشده باشد، در صورت ازاله بکارت زوجه، مهرالمثل با عنایت به شخصیت و شان او و نیز شرایط زندگی زوجه، به او تعلق خواهد گرفت.

حال با علم بر آن که مرد مفقودالاثر است یا حاضر نیست، زوجه چگونه می‌تواند مهریه خود را مطالبه کند؟

زوجه می‌تواند با معرفی دارایی و اموال از سوی همسر خود به دادگاه رسیدگی کننده، با توجه به میزان مهریه خود، بر روی اموال و دارایی مرد دست گذارد.

نفقه زوجه در طلاق غیابی

در کنار مهریه، نفقه هم یکی دیگر از حقوق زنان بعد از ازدواج است که در مقابل تمکین از شوهر به آن‌ها تعلق می‌گیرد و مرد موظف به پرداخت مهریه زن خود است.

سوال: اما آیا در صورت عدم پرداخت نفقه از سوی شوهر، زن می‌تواند برای اقدام به جدایی از همسر خود کند؟

بله، چنانچه مرد به مدت شش ماه یا بیشتر، نفقه همسر خود را پرداخت نکند، او نیز می‌تواند جهت دریافت و مطالبه نفقه خود به دادگاه مراجعه کند. در نهایت چنانچه مرد باری دیگر نفقه همسر خود را پرداخت نکند یا توان و وسع مالی پرداخت نفقه همسر خود را نداشته باشد، دادگاه رسیدگی کننده می‌تواند با عنایت به درخواست همسر او، حکم طلاق غیابی را صادر نماید.

بازگشت شوهر پس از طلاق غیابی

در طلاق غیابی هم مانند سایر انواع طلاق، زوجه موظف به نگه داشتن مدت عده است، در شرایطی که در زمان عدّه شوهر او بازگردد، این اختیار را خواهد داشت به همسر خود رجوع نموده و خواستار ادامه زندگی در کنار او شود. اما اگر مرد پس از اتمام ایام عدّه بازگردد، حق رجوع به همسر خود را نخواهد داشت.

طلاق غیابی زوجه‌هایی که همسران آنها مفقودالاثر جنگی هستند

ممکن است همسر برخی از زوجه‌ها مفقودالاثر جنگی باشند و چندین سال متوالی و پی در پی از همسران خود اطلاعی نداشته باشند، زمانی‌که یقین پیدا کنند که همسرشان فوت کرده ازدواج آن‌ها با مردی دیگر جایز است، در غیر این صورت، در شرایطی که ماندن در آن اوضاع و احوال سبب عسر و حرج زوجه شود، حاکم شرع خواهد توانست او را طلاق غیابی دهد.

اما در غیر این صورت لازم است طبق دستورهای حاکم شرع، ابتدا به مدت چهار سال درباره آن شخص تحقیق و جست و جو به عمل آید و اگر اثری از شخص نشد، حاکم شرع نیز او را طلاق غیابی خواهد داد.

نیاز نبودن به جست و جوی دوباره زوجه دوّم شخص مفقودالاثر در صورت اتخاذ طلاق از سوی زوجه اوّل

ممکن است مردی دارای دو همسر باشد و مفقود گردد. گاه ممکن است یکی از همسران او به دادگاه مراجعه کرده و خواستار طلاق غیابی گردد. دادگاه طی مدت چهار سال، از تاریخ رجوع به حاکم شرع، صبر می‌کند. در صورتی که اثری از زوج نشود، حکم به طلاق غیابی با نگه داشتن عدّه وفات می‌دهد.

در صورتی که چندی بعد همسر دوّم او نیز به دادگاه مراجعه نموده و تقاضای طلاق غیابی نماید، نیازی به تحقیق و تفحص مجدد نیست، مگر آن که در میانه‌های تقاضای طلاق از سوی زوجه دوّم، اثری بر وجود زوج آشکار شود.

وظیفه زنی که شوهر مفقودالاثرش بعد از ازدواج مجدد برگردد

ممکن است زوجه‌ای پس از مفقود شدن همسرش، ازدواج مجدد کند و پس از ازدواج مجدد او، همسر اول او پیدا شود. در این حالت در شرایطی که ازدواج مجدد پس از گذشت عده طلاق غیابی شوهر اول اتخاذ شده باشد، طلاق غیابی از شوهر اول و نیز ازدواج با شوهر دوم هر دو صحیح خواهند بود.

آیا طلاق غیابی در شناسنامه ثبت می شود؟

عمل طلاق در شناسنامه ی زوج و زوجه‌ای که طی مراحل طلاق غیابی حضور به عمل آورده‌اند ثبت خواهد شد، اما عدم حضور هر یک از آنها، اعم از زوج و زوجه در زمان ثبت طلاق غیابی، فردی که حضور به عمل نیاورده این اختیار را خواهد داشت، از طریق رجوع به دادگاه که حکم منوط بر طلاق غیابی را صادر نموده است و دریافت دادنامه  مربوط به طلاق غیابی به نهاد ثبت مراجعه کرده و طلاق را در شناسنامه خود به ثبت رساند.


طلاق غیابی و مدت زمان عدّه در آن

پس از منحل گردیدن ازدواج به هر گونه و طریقی، زن تا مدتی معین نخواهد توانست با مرد دیگر ازدواج کند. در عالم حقوق به این مدّت زمان عدّه می‌گویند. ضمن ماده ۱۱۵۰ قانون مدنی، عدّه را یک مدّت زمانی در نظر گرفته است که تا پایان آن زن نمی‌تواند مرد دیگری را به جهت زندگی اختیار نماید. عدّه از سوی انواع مذاهب مورد قبول واقع شده است مگر آنکه در برخی از جزئیات آن اختلاف نظر به چشم خورد.

در طلاق غیابی هم زوجه موظف به نگه داشتن مدت عده است که این مدت برابر با سه طُهر است.

طهر به معنای پاکیزه شدن و تمیز شدن است و در عالم حقوقی طهر عبارت است از، پاکی یک زن از عادت ماهانه خود و نیز مدّت زمانی که او میان دو عادت ماهانه پشت سر می‌گذارد. با توجه به آنچه ضمن قانون مدنی بیان گردیده است، مدّت زمان عدّه سه ماه (۹۰ روز) است. البته مدّت قید شده تقریبی بوده، اما در حکم اتخاذ شده از سوی دادگاه در اغلب مواقع همین سه ماه در نظر گرفته می‌شود.

زن باردار در طلاق غیابی

اگر زنی در هنگام بارداری برای طلاق غیابی اقدام کند، موظف است تا هنگام زایمان عدّه خود را نگاه دارد. حتی در صورتی که زایمان پیش از سه طهر صورت گیرد.

لازم به ذکر است که برخی از زنان نیاز نیست مدت عده را نگه دارند:

 1. خانمی که میان او و همسر او رابطه زناشویی برقرار نشده است

 2. خانمی که یائسه شده است

قاف؛ بزرگ‌ترین مرکز مشاوره حقوقی تلفنی کشور آماده ارائه مشاوره حقوقی تلفنی در زمینه خانواده به سراسر کشور است، برای این مهم کافیست شماره خود را در کادر زیر وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به شما تماس بگیرند:

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

سوالات متداول قاف

آیا در طلاق غیابی هم مهریه به زن تعلق می‌گیرد؟

فرق نمی‌کند مرد برای طلاق غیابی اقدام کرده یا زن، در هر صورت باید تکلیف حقوق مالی زن از جمله مهریه مشخص شود تا طلاق ثبت شود، حتی اگر شوهر مفقودالاثر شده باشد هم زوجه می‌تواند مهریه خود را از اموال زوج مطالبه کند

آیا برای طلاق غیابی از سوی زن، زوجه باید حق طلاق داشته باشد؟

خیر، طلاق غیابی شرایطی دارد که اگر هر یک از زوجین آن شرایط را داشته باشند، می‌توانند برای جدایی اقدام کنند، بنابرین حتی اگر زوجه حق طلاق هم نداشته باشد با داشتن شرایطی که در متن آمده می‌تواند به صورت غیابی از همسرش جدا شود

آیا با ترک منزل از سوی شوهر، زوجه می‌تواند برای طلاق غیابی اقدام کند؟

ترک منزل توسط زوج اگر به مدت حداقل ۶ ماه متوالی یا ۹ ماه متناوب در زندگی مشترک باشد، می‌تواند از مصادیق عسر و حرج زن به معنای سختی در زندگی مشنرک تلقی شود و زوجه می‌تواند با اثبات ترک منزل شوهر، به صورت غیابی از همسرش جدا شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *