مصادیق رابطه نامشروع، رابطه نامشروع پیامکی و روش اثبات

اتهام رابطه نامشروع
متاسفانه پرونده‌های زیادی در دادگاه‌ها مربوط به روابط نامشروع می‌شوند

امروزه در دادگاه‌ها همسران و افراد زیادی به رابطه نامشروع از طرف مقابل متهم می‌شوند، اما در برخی موارد با دقت و تفحص در پرونده این اتهام رد می‌شود، چرا که به یکی از عناصر قانونی، مادی یا معنوی توجهی نشده است. مثلا خانمی از همسرش به دلیل ارتباط نامشروع با یک زن شکایت کرده است، در حالیکه در بررسی‌های بعدی مشخص شده رفتار همسر ایشان با همکار خانم صرفا یک رابطه کاری بوده و ذیل عنوان رابطه نامشروع نبوده است. لذا در این مقاله به بررسی عناصر مادی، قانونی و معنوی جرم رابطه نامشروع و ادله اثبات آن پرداخته می‌شود و این موضوع نیز بررسی خواهد شد که آیا ارتباط پیامکی و اینترنتی می‌تواند مصداق رابطه نامشروع باشد؟

عنصر قانونی روابط نامشروع

ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی مقرر می‌دارد “هرگاه زن و مردی که بین آن‌ها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند به شلاق تا ۹۹ ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر می‌شود.

عنصر مادی روابط نامشروع

نمونه‌هایی که قانون در این ماده به عنوان عنصر مادی برای رابطه نامشروع آورده از قبیل تقبیل (بوسیدن) و مضاجعه (هم آغوشی) از باب مثال بوده و محدود و محصور به این موارد نیست و مثلا لمس کردن هم می‌تواند از مصادیق باشد.

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

آیا پیامک رابطه نامشروع است؟

اما ممکن است سوالی از این باب مطرح شود که آیا رابطه نامشروع صرف ارتباط و تماس فیزیکی زن و مرد نامحرم است یا موارد دیگر از قبیل پیامک حاوی متن‌های غیراخلاقی و مبتذل و تماس‌ها و به طور کلی فضای مجازی نیز می‌شود؟

در این خصوص اختلاف نظر بین علما و قضات وجود دارد. گروه قلیلی از قضات معتقدند ماده فوق فقط ارتباط فیزیکی را شامل می‌شود اما اکثریت و همچنین رویه فعلی که در دادگاه‌ها اتخاذ می‌شود ماده را به دو قسمت تقسیم می‌کند:

  1. روابط نامشروع: به معنای عدم وجود رابطه فیزیکی: مثل چت کردن یا مکالمه کردن با محتوای عاشقانه یا جنسی به قصد لذت (برانگیختگی)
  2. عمل منافی عفت: وجود ارتباط و تماس فیزیکی مثل هم آغوشی، لمس کردن، بوسیدن (شامل زنا، لواط و تفخیذ نمی‌شود)

پس رابطه نامشروع طبق نظر اکثریت شامل مواردی که به صورت خاص جرم انگاری نشده است هم می‌شود. از باب مثال می‌توان به نظریه ی مشورتی ۳۴۹۲/۷ مورخ ۸/۶/۸۸ اشاره کرد: “ارتباط تلفنی از مصادیق رابطه نامشروع دانسته شده و طبق قانون مجازات قابل پیگیری است.”

سوال دیگری که ممکن است مطرح شود این است که آیا زن و مردی که علقه زوجیت بسته‌اند اما ثبت نکرده‌اند مشمول ماده ۶۳۷ می‌شوند؟

درست است که عدم ثبت ازدواج طبق ماده ی ۶۴۵ جرم است اما رابطه نامحرمیت بین زن و مرد وجود ندارد که مشمول ماده ۶۳۷ شود.

عنصر معنوی: در بحث عمل منافی عفت قصد لذت را یک پیش فرض در نظر می‌گیریم وقتی زن و مرد نامحرمی یکدیگر را لمس می‌کنند عرفا قصد لذت احراز می‌شود.

در بحث رابطه نامشروع که تماس فیزیکی وجود ندارد نظر‌های متفاوتی ارائه می‌شود: مثلا دختر و پسر مجردی که صرفا پیام‌های عاشقانه (مانند عزیزم، دوستت دارم و…) رد و بدل می‌کنند را اکثریت رابطه عاشقانه تلقی می‌کنند نه نامشروع و قرار منع تعقیب صادر می‌شود. اما همین پیامک‌های عاشقانه اگر بین زن و مرد نامحرمی تبادل شود که هر کدام متاهل هستند، به دلیل متاهل بودن آن‌ها رابطه نامشروع تلقی می‌شود.

در رابطه نامشروع به صورت مجازی ملاک، برانگیختگی است یعنی باعث تحریک افراد شود یا صحبت‌هایی است که مرتبط با مسائل جنسی می‌باشد (ابراز علاقه‌هایی که در طرف مقابل برانگیختگی انجام می‌دهد).

شکایت از روابط نامشروع

جرم رابطه نامشروع نیاز به شاکی خصوصی ندارد، پس نیروی انتظامی یا مدعی العموم می‌توانند بدون وجود شاکی خصوصی به این جرم رسیدگی کنند البته درصورتی که این جرم علنی و آشکار باشد و ارتکاب آن از سوی افراد عفت جامعه را جریحه دار کند مثلا دختر و پسری که در پارک یا دانشگاه صرفا کنار هم راه می‌روند را نمی‌توان مورد برخورد قضایی قرار داد اما اگر کارهای نامتعارفی در این اماکن عمومی و جلوی اشخاص و خانواده‌ها انجام دهند و موجب رنجش آنها شوند نیروی انتظامی با استناد به جرم مشهود میتواند وارد شود.

اثبات رابطه نامشروع پیامکی و فیزیکی

در زمینه اثبات رابطه نامشروع، چون حدی نیست بر محوریت علم قاضی می‌چرخد بنابراین نشان دادن تصویری از پیامک، شنود و… تنها دلیل نیست بلکه می‌تواند به عنوان یکی از امارات مورد استناد قاضی قرار بگیرد که قاضی آن را با فرستادن به پلیس فتا و تایید شماره‌ها و… توسط پلیس به پرونده ضمیمه می‌کند.

البته در بحث ارتباط فیزیکی مسئله اثبات با دشواری‌هایی مواجه می‌شود چراکه معمولا شاهدی در این زمینه وجود ندارد یا کسی اقرار نمی‌کند و حتی اگر گزارش شود که زن و مردی داخل خانه هستند و رابطه نامشروع انجام می‌دهند پلیس فقط گزارشی مبنی بر وجود زن و مرد در خانه تهیه می‌کند و عملا نمی‌توان آن را اثبات کرد و این مورد عموما ذیل رابطه نامشروع (ارتباط غیر فیزیکی) بررسی می‌شود. بنابراین علم قاضی در این مورد بسیار مهم است که چه ادله‌ای را بپذیرد و چه ادله‌ای را نپذیرد.

جهت گفتگو و مشاوره با وکلای مجموعه مشاوره حقوقی قاف کافی است از طریق فریم زیر، شماره تماس خود را درج نمایید تا همکاران ما در سریعترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

سوالات متداول قاف

چگونه روابط نامشروع را ثابت کنیم؟

در خصوص اثبات رابطه نامشروع دو نفر با یک دیگر، تنها علم قاضی است که می‌تواند کمک کند و ارائه مدارک، می‌تواند به روند اثبات جرم کمک کند ولی در نهایت این علم قاضی است که تصمیم می‌گیرد.

چگونه روابط نامشروع پیامکی را اثبات کنیم؟

با پرینت پیامک مخابراتی به دستور قاضی این امر امکان پذیر است ولی باید توجه داشت که پرینت پیامک مخابرات فقط مدرک است و اثبات کننده چیزی نیست و در نهایت این علم قاضی است که تصمیم می‌گیرد.

به چه رابطه‌ای، رابطه نامشروع گفته می‌شود؟

رابطه بین زن و مردی که به یکدیگر محرم نباشند و عفت و نظم عمومی را به خطر بیندازد و رابطه آن‌ها از حد مشخص شده فرا تر رود، به این رابطه، نامشروع گفته می‌شود که مطابق با قانون با آن برخورد خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *