هر آنچه باید در مورد مهریه بدانید؛ از تعریف و انواع مهریه تا قسط بندی و زندان برای مهریه

مهر زن
بر خلاف باور عمومی، سقف پرداخت مهریه ۱۱۰ سکه نیست، دادگاه ابتدا با توجه به شرایط مالی شوهر، حکم پرداخت نقد یا اقساط مهریه تا ۱۱۰ سکه را می‌دهد اما اگر بعد از پرداخت مهریه، شوهر مالی بدست آورد زن می‌تواند مازاد مهریه خود را مطالبه کند

مهریه زن امروزه به یکی از مهمترین مباحث در زمینه ازدواج و طلاق و به طور کلی پرونده‌های حوزه خانواده تبدیل شده است و این مسئله به ویژه در سال‌های اخیر و با توجه به افزایش قیمت سکه و البته تعیین مهریه‌های سنگین از سوی برخی از خانواده‌ها شکل بحرانی‌تری هم به خود گرفته و به یکی از معضلات اجتماعی تبدیل شده است.

در این مقاله قصد داریم به جنبه‌های مختلف مهریه بپردازیم؛ برای این کار ابتدا از تعریف مهریه و ماهیت حقوقی مهریه آغاز می‌کنیم و در ادامه به معرفی انواع مهریه شامل مهریه عندالاستطاعه و مهریه عندالمطالبه خواهیم پرداخت و در زمینه سقف پرداخت مهریه و سقف ۱۱۰ سکه برای مهریه بحث می‌کنیم. همچنین به سوالاتی در زمینه زندان مهریه، حکم جلب برای مهریه و چگونگی تقسیط مهریه و شرایط پرداخت اقساط مهریه پاسخ می‌دهیم و در کنار این‌ها موضوعات مختلف دیگر در حواشی مهریه را مرور می‌کنیم.

مهریه چیست؟

به طور کلی و بر اساس تعریف شرعی و قانونی مهریه، آنچه به عنوان مهریه نامیده می‌شود مالی است که مرد متعهد می‌شود پس از جاری شدن صیغه عقد و هر زمان که زن آن را طلب کند، به او بپردازد.

ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی ایران می‌گوید: “به مجرد عقد، زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.” پس آن‌طور که این ماده بیان می‌کند بلافاصله پس از عقد نکاح میان زوجین، زن مالک مهریه شده و حتی مسائلی مانند رابطه نامشروع، نشوز زن یا عدم تمکین هم نمی‌تواند جلوی مالکیت او را بگیرد، هرچند در بعضی موارد زن مستحق مهریه نشده و مرد می‌تواند از پرداخت آن امتناع کند.

در نظر داشته باشید که مهریه حتما باید مال و قابل تملک باشد و هر مهری که مال نباشد باطل است، چون مال قابلیت توقیف و وصول دارد. پس اعضای بدن را نمی‌توان به عنوان مهریه انتخاب کرد و اگر این کار انجام شود مهریه باطل خواهد بود و همچنین نمی‌توان مالی که در آینده کسب می‌شود (مانند ساختمانی که در آینده خریداری خواهد شد) را به عنوان مهریه تعیین کرد.

برخلاف عقد موقت، در عقد دائم وجود مهریه از شرایط لازم صحت عقد نبوده و بر همین اساس مهریه به مهر المسمی، مهر المثل و مهر المتعه تقسیم می‌شود. در شرایط پرداخت مهریه هم دو دسته‌بندی وجود دارد که عبارتند از: مهریه عند المطالبه و مهریه عند الاستطاعه. در ادامه این مطلب بیشتر با این انواع آَشنا خواهیم شد.

 • مهر المسمی چیست؟

اگر در زمان عقد میزان مهریه تعیین شود به آن مهر المسمی می‌گویند. هرچند در قانون مدنی تعریفی از این نوع مهریه ارائه نشده است، اما با توجه به فقه و مواد قانون مدنی در مورد مهریه می‌توان گفت مهرالمسمی همان مال مشخصی است که با توافق زوجین در هنگام عقد تعیین می‌شود. البته انتخاب میزان این مهریه را می‌توان به شخص دیگری نیز واگذار کرد و زن به عنوان مفوضه المهر هرآنچه داور انتخاب کرد را به عنوان مهریه بپذیرد.

 • مهر المثل چیست؟

همانطور که گفتیم در عقد دائم تعیین مهریه الزامی نیست و اگر در زمان عقد مهریه تعیین نشده باشد، با توجه به عرف و وضعیت زن از لحاظ سن، تحصیلات، موقعیت خانوادگی و اجتماعی، زیبایی و… و با توجه به زمان و محل سکونت مبلغی به عنوان مهریه تعیین می‌شود که مهرالمثل نام دارد. میزان مهرالمثل توسط کارشناس دادگستری تعیین می‌شود.

ماده ۱۰۹۱ قانون مدنی در این باره می‌گوید: “برای تعیین مهرالمثل باید حال زن از حیث شرافت خانوادگی و سایر صفات و وضعیت او نسبت به امثال و اقران و اقارب و همچنین معمول محل و غیره در نظر گرفته شود.”

همچنین در ماده ۱۰۹۳ قانون مدنی بیان شده: “هرگاه مهر در عقد ذکر نشده باشد و مرد زن را بعد از نزدیکی طلاق دهد، زن مستحق مهرالمثل خواهد بود.”

بنابراین دو شرط ذکر نشدن میزان مهریه و ایجاد رابطه جنسی بعد از عقد از الزامات تعیین مهرالمثل هستند.

 • مهر المتعه چیست و اختلاف آن با مهر المثل چیست؟

طبق ماده ۱۰۹۳ قانون مدنی “هرگاه مهر در عقد ذکر نشده باشد و شوهر قبل از نزدیکی و تعیین مهر زن خود را طلاق دهد، زن مستحق مهرالمتعه است.” علاوه بر این مطابق ماده ۱۰۹۴ قانون مدنی “برای تعیین مهرالمتعه حال مرد از حیث غنا و فقر ملاحظه می‌شود.”

پس برخلاف مهرالمثل که وضعیت زن تعیین‌کننده میزان مهریه بود و مهریه پس از انجام رابطه زناشویی برعهده مرد قرار می‌گرفت، مهرالمتعه پیش از رابطه جنسی و براساس وضعیت اقتصادی مرد تعیین خواهد شد.

حق حبس چیست و چگونه ساقط می‌شود؟ آیا حق حبس نفقه را ساقط می‌کند؟

زن می‌تواند تا مهریه او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند مشروط بر اینکه مهر او حال باشد و پیش از آن تمکین نکرده باشد هر چند این امتناع ساقط کننده حق نفقه نخواهد بود.

این تعریف حق حبس براساس ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی ایران است. طبق متون فقهی وظایفی که زن می‌تواند در حق حبس از ایفای آن‌ها سرباز زند عبارتند از: حسن معاشرت، زندگی در محل مد نظر شوهر، در دسترس بودن به ویژه از نظر تمتعات جنسی شوهر.

باید توجه داشت که اگر زن تمکین خاص (داشتن رابطه جنسی) و یا تمکین عام (مانند زندگی در محل مدنظر شوهر) را انجام داده باشد، حق حبس از وی ساقط شده و دیگر نمی‌تواند از این حق استفاده کند.

لازم است بدانید استفاده از حق حبس لزوم پرداخت نفقه از سوی مرد را از میان نمی‌برد و مرد مکلف به پرداخت نفقه است و در صورت استنکاف، زوجه می‌تواند درخواست طلاق کند و در نهایت اگر در پرداخت مهریه اعسار زوج پذیرفته شده و مبلغ مهریه تقسیط شود، زن می‌تواند تا پایان پرداخت مبلغ مهریه از حق حبس استفاده کند.

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

مهریه زن به نرخ روز

معمولاً مهریه به صورت سکه و یا وجه نقد تعیین می‌شود. اگر میزان معینی سکه برای مهریه تعیین شده باشد، مطابق قانون باید تعداد دقیق آن به زوجه پرداخت شود اما با توجه به نرخ تورم و کم شدن ارزش پول، میزان مهریه‌ای که در سال‌های پیشین به صورت وجه نقد در نظر گرفته شده به نرخ روز حساب می‌شود.

محاسبه نرخ روز مهریه‌‌ بر مبنای شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران که از سوی بانک مرکزی منتشر می‌شود، انجام خواهد شد. برای محاسبه این رقم، مبلغ‌ تعیین شده مهریه‌ در عقدنامه‌ در عدد شاخص‌ سال‌ قبل ضرب و در انتها تقسیم بر عدد شاخص‌ سال وقوع عقد می‌شود. درنظر داشته باشید که اگر زوج فوت شده باشد، تاریخ مطالبه مهریه در این فرمول اثری نخواهد داشت.

در چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد؟

برخلاف باور عامه مردم، ناشزه بودن (تمکین نکردن زن از شوهر)، بیمار، مجرم و خیانتکار بودن یا حتی رابطه نامشروع زن، مانع حق او بر مهریه نبوده و مرد مکلف به پرداخت مهریه به اوست، اما در بعضی موارد وظیفه پرداخت مهریه از مرد ساقط می‌شود. این موارد عبارتند از:

 • ماده ۱۰۸۹ قانون مدنی: “هرگاه عقد ازدواج (دائم یا موقت) بین زوجین به دلیلی باطل بوده باشد و بین آن‌ها نزدیکی واقع نشده باشد زن حق مهر ندارد.”
 • ماده ۱۱۰۱ قانون مدنی: “هر گاه به دلیلی نکاح بین زوجین، فسخ گردد و بین آن‌ها نزدیکی واقع نشده باشد زن مستحق مهر نخواهد بود.” البته این ماده استثنائی دارد و اگر مرد عنن باشد یعنی توانایی عمل زناشویی نداشته باشد و عقد فسخ شود، زن حق گرفتن نیمی از مهریه را خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

مهریه زن در دوران عقد چگونه محاسبه می‌شود؟

همانطور که پیش از این گفتیم طبق قانون به محض جاری شدن خطبه عقد و ثبت رسمی ازدواج، مهریه به عنوان یکی از حقوق زوجه وجاهت قانونی پیدا می‌کند. اما این موضوع بنابر برقراری رابطه زناشویی بین زوجین مشمول یک تبصره می‌شود.

اگر بعد از ثبت عقد و پیش از برقراری رابطه زناشویی و با اثبات باکره بودن زوجه، به هر دلیلی زوجین تصمیم به جدایی و یا پرداخت مهریه بگیرند، زوجه مستحق دریافت نیمی از مبلغ مهریه خواهد بود. اثبات باکره بودن زوجه منوط به تایید پزشکی قانونی است.

مهریه زن در دوران نامزدی؛
آیا مهریه در دوران به زن تعلق می‌گیرد؟

همانطور که پیش از این گفتیم طبق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی “به مجرد عقد، زن مالک مهریه می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.” بنابر ماده قانونی مذکور شرط اصلی پرداخت مهریه جاری شدن صیغه عقد است، پس در دوران نامزدی مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد و زن حق مطالبه آن را ندارد.

قانون جدید مهریه سال ۹۹؛ آیا مهریه زندان دارد؟

هرچند شایعاتی درباره تغییر میزان سقف مهریه برای جلب زوج در سال ۹۹ به گوش رسید، اما هیچ تغییری در این خصوص رخ نداد و همچنان سقف تعداد سکه‌ها برای این مورد ۱۱۰ عدد است و زوجه در صورت داشتن حداقل ۱۱۰ سکه در مهریه خود می‌تواند حکم جلب همسر خود را دریافت کند. البته در این زمینه و با توجه به شرایط ایجاد شده در دوران بیماری کرونا، ممکن است قضات دادگاه بنا به تشخیص خود در زمینه صدور حکم جلب برای ۱۱۰ سکه نیز شرایطی را در نظر بگیرند اما این مسئله یک قانون عمومی نیست و با توجه به شرایط ویژه حاضر و بنا به تشخیص قاضی خواهد بود.

در مواردی که زوج بتواند اعسار (عدم توانایی) خود از پرداخت مهریه را ثابت کند، می‌تواند حکم تقسیط آن را بگیرد. اگر پس از تقسیط مهریه، قسط مهریه از سوی وی پرداخت نشود، زن می‌تواند حکم جلب مرد را بگیرد. البته باید توجه داشت به دلیل رشد افسار گسیخته قیمت سکه و کاهش توان افراد در خرید آن، قوه قضاییه در تلاش است اقساط مهریه طوری تعیین شود که پرداخت آن برای افراد مقدور باشد.

جالب است بدانید، برخلاف تصور عامه مهریه بالای ۱۱۰ سکه نیز قابل دریافت است و برای دریافت آن زوجه باید لیست اموال همسر خود را به دادگاه ارائه کند تا دادگاه نسبت به توقیف این اموال اقدام کند. در این صورت برای مرد حکم جلب صادر نخواهد شد.

این نکته را هم مدنظر داشته باشید که اگر زوج بخاطر عدم پرداخت مهریه جلب و زندانی شود، این محکومیت تا زمانی که دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را ارائه نکند و یا مهریه را پرداخت نکند ادامه خواهد داشت.

نکته قابل توجه دیگر در مورد پرداخت مهریه، انتقال اموال است. اگر قبل از ارائه دادخواست دریافت مهریه، مرد اموال خود را به نام فرد دیگری کند، ایراد قانونی ندارد اما انتقال اموال بعد از این دادخواست حکم فرار از دین داشته و زن می‌تواند درخواست توقیف آن مال را بدهد.

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

انتقال اموال برای فرار از پرداخت مهریه چه مجازاتی دارد؟

طبق قانون اگر مرد برای فرار از دین و پرداخت نکردن مهریه اقدام به تبانی و فروش اموال خود به صورت صوری کند، زن می‌تواند از او شکایت کرده و با اثبات این موضوع در دادگاه معامله باطل شده و اموال به نفع زن توقیف و فروخته می‌شوند.

طبق قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی تصویب شده در سال ۱۳۹۴ “انتقال مال به دیگری به هر نحوی و به هر وسیله‌ای که باشد موجب حبس تعزیری و جزای نقدی درجه شش یا جزای نقدی معادل نصف محکوم به یا هر دو مجازات است.”

باید این موضوع را بدانید که نه تنها فردی که اقدام به انتقال اموال کرده محکوم می‌شود، بلکه شخصی که اموال به نام او منتقل شده هم مجرم شناخته شده و در حکم شریک جرم محکوم به پرداخت مال به عنوان جریمه می‌شود.

آیا مهریه زندان دارد؟

مهریه ثبت شده در سند ازدواج (چه دائم و چه موقت)، دینی است بر گردن مرد و مانند هر دین مالی دیگر، زن می‌تواند برای دریافت آن به دادگاه رجوع کرده و درخواست طلب خود را بکند. اگر دادگاه حکمی در خصوص مهریه صادر کند، مرد یک ماه فرصت دارد اعسار (عدم توان پرداخت) خود را به دادگاه ثابت کند. در صورت اثبات اعسار مهریه تقسیط شده و به مرد اعلام می‌شود.

در فرصت تعیین شده برای اثبات اعسار هیچ حکمی برای مرد صادر نمی‌شود ولی اگر بعد از گذشت این فرصت مرد برای پرداخت مهریه یا اقساط تعیین شده اقدام نکند، امکان جلب او وجود دارد.

از آنجا که سقف ۱۱۰ سکه از مهریه ضمانت اجرایی دارد، اگر مردی این تعداد را کامل و یا به طور اقساط پرداخت کند، برای مابقی مهریه حکم جلب برای او صادر نخواهد شد. در این مورد اگر زن بتواند ثابت کند مرد مالی دارد، می‌تواند با حکم دادگاه مابقی مهریه خود را دریافت کند. همچنین اگر در روند دریافت مهریه، زن مالی را از مرد توقیف کند، تا زمان تعیین تکلیف و مزایده آن مال هم نمی‌تواند حکم جلب همسر خود را دریافت کند.

در خصوص مدت زمان زندان برای مردی که به دلیل بدهی مهریه جلب شده است می‌توان گفت به دلیل آنکه مطالبه مهریه یک دعوای حقوقی است، تا زمان پرداخت بدهی و یا اثبات مجدد اعسار مرد به دادگاه، مدت زمان حبس طول خواهد کشید. در این مورد میزان اقساط مهریه برای رفع دین مرد براساس درآمد و وضعیت زندگی مرد تعیین می‌شود.

سقف مهریه چقدر است؟ آیا مهریه سقف دارد؟

طبق ماده ۱۰ قانون مدنی، “قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده‌اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است” و مهریه نیز قراردادی دوجانبه میان زوجین شناخته شده و قانون به طور خاص به میزان تعیین آن ورود نکرده، اما برای رفع اثرات سوء مهریه‌های غیرمتعارف، سازوکارهایی تعیین کرده است.

پیش از این، بدون در نظر گرفتن سقفی خاص، هر میزان بدهی بابت مهریه از سوی دادگاه با حکم جلب مرد همراه می‌شد، اما با بالا رفتن فشار اقتصادی و افزایش قیمت سکه و برای کاهش میزان زندانیان مهریه، با تعیین شدن سقف ۱۱۰ سکه، دیگر حکم حبسی برای مبالغ بالاتر از آن صادر نشد. در این پرونده‌ها، برای دریافت مابقی مهریه، زن باید دادخواست مطالبه طلب به دادگاه ارائه کند و اگر مرد اعسار خود را ثابت کند، مازاد مهریه نیز قسط بندی می‌شود.

 • شرایط تقسیط مهریه

در حالت کلی وقتی زنی تقاضای مهریه خود را ارائه کند و مرد بتواند عدم توان مالی خود را در پرداخت آن اثبات کند، با توجه به درآمد و وضع زندگی مرد، حکم پرداخت آن به صورت اقساط صادر می‌شود. پس از آن یا هر دو نفر این مساله را می‌پذیرند و مرد ملزم به پرداخت در موعد تعیین شده می‌شود و یا یکی از طرفین به این موضوع رضایت نمی‌دهد و حکم به تجدید نظر گذاشته می‌شود و نتیجه نهایی به زوجین ابلاغ می‌شود. در این پرونده‌ها تاریخ ابلاغ حکم به عنوان زمان سررسید پرداخت اقساط تعیین می‌شود.

هرچند که اغلب با تصور اینکه پذیرش تقسیط مهریه توسط مردان و عدم پرداخت آن پس از یک یا دو قسط، امکان فرار از دین را متصور می‌شوند، اما داستان اینطور نیست و اگر مردی دست به انجام این کار بزند، حکم اعسار او باطل شده و دیگر نمی‌تواند برای پرداخت مهریه تقاضای حکم اعسار کند و محکوم به پرداخت کامل مبلغ بدهی می‌شود.

برای پرداخت مهریه در مرحله اول باید پیش قسط، نیم عشر و قسط اول پرداخت شود. میزان این موارد با توجه به شعبه دادگاه متفاوت است و نکته حائز اهمیت این است که اگر مردی با ادعای عدم توانایی پرداخت پیش قسط از پرداخت آن سرباز بزند، موجبات صدور حکم جلب خود را ایجاد می‌کند.

نکته مهم دیگر در این زمینه این است که اگر مردی خود دادخواست طلاق داده باشد، برخی از شعب دادگاه‌ها اعسار او از پرداخت مهریه را نمی‌پذیرند، شعب دیگر هم با پذیرش این موضوع، پیش پرداخت سنگینی برای او در نظر می‌گیرند.

چگونگی پرداخت اقساط مهریه؟

از آنجاکه بعضی از مردان با توجه به قانون پرداخت مهریه تنها در شعبه‌ اجرای احکامی که در آن پرونده تشکیل شده، جابجایی جغرافیایی را دلیل عدم پرداخت می‌دانند، قانون راهکار حضور وکیل و یا فردی از جانب مرد برای پرداخت مهریه را تعیین کرده است. یعنی در این مورد حتی حضور یک پیک برای پرداخت مهریه نیز کفایت می‌کند و مرد با این دلیل نمی‌تواند از دین خود فرار کند. البته اگر مرد تغییر موقعیت جغرافیایی خود را به دادگاه اثبات کند، می‌تواند مجوز پرداخت در شعبه اجرای احکام در شهر دوم را دریافت کند.

برای رفع امکان تقلب، در شعبه‌های اجرای حکم فضایی برای تهیه سکه تهیه شده و پس از آن سکه در پاکتی سربسته به مرد تحویل داده می‌شود و مرد باید آن را به شعبه اجرای حکم تحویل بدهد. هرچند هر کسی از جانب مرد می‌تواند سکه را تحویل بدهد، اما برای تحویل سکه فقط خود زن می‌تواند رجوع کند و طلب خود را دریافت کند.

مردان باید در نظر داشته باشند که اگر از سوی اجرای احکام اخطاریه‌ای برای آن‌ها صادر شود و آن را نادیده بگیرند، این اتفاق منجر به دستگیری یا ضبط اموال آن‌ها می‌شود.

تقسیط مهریه در ازدواج موقت

حکم پرداخت مهریه در ازدواج دائم و موقت یکسان بوده و به همین دلیل جزییاتی که در بالا به آن اشاره شد، در مورد عقد موقت نیز صادق است و تنها تفاوت این دو نوع عقد در این است که در عقد موقت اگر مهریه تعیین نشود، عقد باطل است. در هر دو مورد، مهریه به مثابه دینی بر گردن مرد است که باید پرداخت شود و اگر مرد اعسار خود را ثابت کند می‌تواند آن را به صورت اقساط پرداخت کند.

قاف بزرگ‌ترین مرکز مشاوره حقوقی تلفنی کشور است و با در اختیار داشتن جمعی از وکلای متخصص آماده ارائه مشاوره در زمینه خانواده و مهریه است. برای این منظور شماره خود را در کادر زیر وارد کنید تا یا شما تماس بگیریم:

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

سوالات متداول قاف

اگر مهریه بیش از ۱۱۰ سکه باشد، آیا شوهر فقط باید ۱۱۰ سکه بپردازد؟

خیر، سقف مهریه ۱۱۰ سکه، باور اشتباهی است که در جامعه رواج پیدا کرده است. اگر مهریه بیش از ۱۱۰ سکه باشد، دادگاه ابتدا حکم پرداخت نقد یا اقساط مهریه را بر اساس وضعیت شوهر صادر می‌کند، بعد از پرداخت مهریه تا ۱۱۰ سکه، در صورتی که مرد مالی بدست آورد، زن می‌تواند مازاد مهریه خود را مطالبه کند.

انتقال صوری اموال از سوی شوهر برای فرار از پرداخت مهریه چه حکمی دارد؟

مطابق با قانون، چنانچه مردی برای فرار از پرداخت مهریه اموال خود را به صورت صوری بنام شخص دیگری بزند، زن می‌تواند از او شکایت کرده و اگر این موضوع برای دادگاه اثبات شود، معماله صوری باطل شده و اموال به نفع زن توقیف و فروخته خواهد شد. لازم به ذکر است که شخصی که اموال به صورت صوری بنام او زده شده هم به عنوان شریک در جرم شناخته می‌شود و جریمه خواهد شد.

آیا نوع مهریه تاثیری در وصول آن دارد؟

به طور کلی مهریه به دو نوع عندالمطالبه و عند الاستطاعه تقسیم می‌شود، مطالبه و وصول مهریه عندالمطالبه معمولا راحت‌تر از مهریه عندالاستطاعه است چرا که در مهریه عندالاستطاعه، پرداخت مهریه منوط به داشتن استطاعت مالی شوهر است و زن ابتدا باید توانایی مالی شوهر را برای دادگاه اثبات کند

 

 

6 دیدگاه برای “هر آنچه باید در مورد مهریه بدانید؛ از تعریف و انواع مهریه تا قسط بندی و زندان برای مهریه

 1. علی رمضانی گفته:

  سلام منظورتون از اینکه مهریه تعلق نمیگیرد به زن یعنی چی ..من الان با زنم هستم و زنم درخاست مهریه کرده و خودشو از من دور نگه میداره و دوسال شده که هیچ رابطه ای با من نمیکنه میتونم بهش مهریه ندم

  • ادمین گفته:

   با سلام
   مهریه در هر حالت به زوجه تعلق خواهد گرفت، مگر آن‌که مهریه تعیین نشده باشد و قبل از رابطه زناشویی یکی از زوجین از دنیا برود که در این‌صورت مهریه منتفی خواهد شد، همچنین اگر قبل از نزدیکی متارکه کنند زوجه مستحق دریافت نصف مهریه است

 2. وکیل دادگستری گفته:

  “مهریه را همه دادند و همه نیز گرفته اند”
  سلام علیکم برادران گرامی با توجه به اینکه در زمان عقد نکاح در سند ازدواج عنوان «عندالاستطاعه» به جای عنوان عندالمطالبه درج و نوشته شده باشد ، در صورتی می تواند زوجه مهریه را مطالبه نماید که ملائت و توانایی پرداخت زوج را در دادگاه خانواده با دلیل ، مدرک و سند معتبر به اثبات برساند که البته باید این اسناد ارائه شده توسط زوجه الزاماً غیر از مستثنیات دِین باشد لذا اگر بتواند ثابت نماید زوج محکوم به پرداخت مهریه می گردد و باید الزاماً بپردازد ولی، ولی، ولی اگر زوجه نتواند استطاعت و توانایی مالی زوج را به اثبات برساند (به عنوان مثال زوجی که هیچ سندی به نامش نیست و پولی هم در بانک جهت توقیف ندارد و کارمند هم نباشد که بتواند زوجه یک چهارم آن را به نفع خودش مسدود نماید) در اینحال مطالبه مهریه معلق و منتفی می ماند و زوجه هیچ گونه اقدامی جهت درخواست مهریه و اعمال فشار به زوج را نخواهد داشت البته این فرایند تا زمان عدمِ استطاعت زوج به قوت خود باقی است مگر آنکه شرایط مالی جدیدی برای زوج پیش بیاید و زوج مستطیع و مُتمکن شود و الا اگر تا پایان عمرِزوج هم زوج مستطیع نشود امکان مطالبه مهریه برای زوجه به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی وجود ندارد. ضمناً در مورد مهریه های «عندالاستطاعه» به شرط عدم استطاعت و فقدان توانایی مالی زوج ، زوجه : ۱- حق حبس ندارد (موضوع ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی ملغی می شود) ۲- زوج زندان نمی شود(زوجه حق جلب زوج را نخواهد داشت) ۳- مهریه تقسیط نمی شود ۴- زوج ممنوع الخروج نمی شود و خلاصه هر اهرم فشاری را که زوجه می توانست به واسطه مهریه های سنگین و نامعقول به زوج وارد آورد و پایه های زندگی مشترک را متزلزل و بلکه تخریب نماید از کار انداخت و بلااثر نمود و موجب تحکیم خانواده ها گردید. «والسّلامُ عَليكُم و رَحمة اللهِ و بَركاتُه»

 3. مهراور گفته:

  با سلام
  من مهریه ام را اجرا گذاشتم منزل مسکونی ما سه دانگ به نام من و سه دانگ به نام همسرم بوده همسرم سه دانگ خود را بنام فرزند مشترکمان کرده تا من با حکم خلع ید توقیف نکنم . با این تفاسیر آیا من می توانم حکم خلع ید گرفته و خانه را بفروشم به نظرتون برای انتقال اموال بعد از اجرای مهریه شکایت کنم ؟ آیا سودی برای من حاصل خواهد شد؟ با توجه به اینکه منزل جز مستثنا هاست . به چه طریقی می تونم صاحب شش دانگ خانه باشم فرزندم پسر ۱۴ ساله است .

  • ادمین گفته:

   با سلام،
   می‌توانید درخواست خلع ید مشاعی بدهید و منزل کلا خلع ید شود.
   اگر انتقال سهم همسرتان به فرزندش بعد از مطالبه مهریه بوده و مابقی مال زوج برای وصول مهریه کفایت نکند، می‌توانید شکایت فرار از دین نیز ارائه دهید و اگر سه دانگ بنام زوج شود امکان تصاحب شش دانگ هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *