گرفتن وکیل برای وصول مهریه

وکیل برای وصول مهریه
وکیل مهریه به علت داشتن تخصص در وصول مهریه، در سرع‌ترین زمان ممکن و بدون نیاز به حضور زوجه در دادگاه مهریه او را دریافت می‌کند

اگرچه مهریه جزو حقوق مالی زنان بعد از ازدواج بوده و در واقع بهتر است بگوییم مهم‌ترین حق بانوان پس از جاری شدن صیغه عقد نکاح است، اما مطالبه آن دارای پیچیدگی‌ها و مشکلاتی است که نیازمند وجود وکیل است، آن‌هم وکیل متخصص در امور مهریه. در این مقاله از مرکز مشاوره حقوقی قاف قصد داریم مزایا و مراحل اجرایی وصول مهریه توسط وکیل را مورد بررسی قرار دهیم، با ما همراه باشید.

مراحل اجرایی مهریه توسط وکیل

 • مشاوره با وکیل متخصص وصول مهریه

 • تحویل مدارک برای مطالبه مهریه توسط وکیل

 • تنظیم قرارداد وکالت

 • حضور در جلسات دادگاه

 • توقیف اموال و گرفتن حکم جلب زوج در صورت عدم پرداخت مهریه

مدارک لازم برای اجرای دادخواست دریافت مهریه توسط وکیل

 1. اصل سند ازدواج
 2. اصل شناسنامه
 3. کپی کارت ملی

در صورت نبود اصل سند ازدواج باید رونوشت آن را از دفترخانه محل انعقاد عقد نکاح دریافت کنید

وکیل مهریه کیست؟

وکیل متخصص وصول مهریه باید به تمام قوانین مربوط به مهریه تسلط داشته باشد. وکیل متخصص وصول مهریه باید تسلط به مواد قانونی مهریه در قانون، به خصوص مواد ۱۰۷۸ تا ۱۱۰۱ قانون مدنی و نیز قانون حمایت از خانواده و قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی داشته باشد.

وکیل متخصص در امور مهریه دارای توانایی و تخصص در امور مربوط به مهریه و در راس آن وصول مهریه باشد، برخی از این توانایی‌ها عبارت است از:

 • پیگیری بسیار سریع و مداوم به‌منظور توقیف هر چه سریعتر اموال زوج،
 • دفاع در جلسه دادگاه به خصوص پرونده اعسار زوج،
 • تسلط به فرایند مزایده و صدور اجراییه،
 • نیز نحوه مطالبه مهریه هم از طریق دادگاه و هم از طریق ثبت.

مرکز مشاوره حقوقی قاف با در اختیار داشتن وکلای متخصص در امور مهریه، آماده ارائه مشاوره حقوقی از ابتدای فرایند مطالبه مهریه تا وصول مهریه را دارد، برای ارتباط با وکیل متخصص وصول مهریه شماره خود را در کادر زیر وارد کنید:

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

نحوه مطالبه مهریه توسط وکیل متخصص مهریه

مطالبه مهریه به دلیل تمامی مشکلات و پیچیدگی‌های خود باید از طریق وکیل انجام شود. نحوه مطالبه مهریه توسط وکیل به شرح زیر است:

 • مراجعه به اداره ثبت

با توجه به قانون جدید مهریه، برای مطالبه مهریه ابتدا باید از طریق اداره ثبت اقدام شود. برای مرحله اول، وکیل مهریه باید در دفتر ازدواجی که زوجین به عقد یکدیگر درآمدند، نامه‌ای جهت مطالبه مهریه برای ارجاع به اداره ثبت دریافت کند. نامه‌ای به آدرس زوج مندرج در عقدنامه ارسال می‌شود و به وی در مورد تقاضای زوجه مبنی بر مطالبه مهریه اطلاع داده می‌شود.

 • تشکیل پرونده توسط وکیل مهریه

وکیل با حضور در اداره  ثبت اسناد و املاک، پرونده مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت را تشکیل می‌دهد. در این مرحله برای رسیدگی به پرونده نوبت تعیین می‌شود.

 • توقیف اموال

بعد از رسیدگی، نامه توقیف اموال دارای سند رسمی شامل خودرو، ملک، حساب بانکی، سیم کارت، سهام بورس، سهام شرکت و … صادر می‌شود. وکیل  باید نامه‌های توقیف هر مورد به اداره مربوطه نظیر بانک مرکزی، راهور، ثبت اسناد، ثبت شرکت ها تحویل دهد تا نسبت به اموال منقول و غیر منقول پیدا شده از زوج دستور توقیف صادر شود. در صورتیکه به زوج ارث تعلق گیرد و مال به ارث رسیده دارای سند رسمی باشد، میتوان از طریق اجرای ثبت آن را مطالبه کرد.

 • مزایده اموال

در صورتیکه اموال توقیفی دارای سند رسمی به اندازه مهریه زوجه باشد، وکیل می‌تواند با گرفتن اجراییه پرونده را به اجرای احکام دادگاه برده و نسبت به مزایده اموال توقیف شده اقدام کند.

مزایای وکیل وصول مهریه

 1. وصول مهریه در کمترین زمان ممکن توسط وکیل
 2. عدم حضور زن در دادگاه
 3. توقیف اموال زوج توسط وکیل برای مطالبه مهریه
 4. گرفتن حکم جلب زوج توسط وکیل

مرکز مشاوره حقوقی قاف با در اختیار داشتن وکلای پایه یک دادگستری و متخصص آماده ارائه مشاوره حقوقی تلفنی در زمینه مهریه به سراسر کشور است، برای بهره‌مندی از این سرویس کافیست شماره خود را در کادر زیر وارد کرده تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند:

جهت گفتگو با وکلای تخصصی قاف، شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید.

سوالات متداول قاف

چرا باید برای وصول مهریه وکیل بگیریم؟

وکیل مهریه بدلیل داشتن تخصص در پرونده‌های مربوط به مهریه، مهریه زوجه را در کمترین زمان ممکن وصول خواهد کرد. علاوه بر آن نیازی به حضور زن در دادگاه هم نخواهد بود.

برای وصول مهریه توسط وکیل به چه مدارکی نیاز است؟

وکیل متخصص وصول مهریه برای اجرای فرایند مهریه به اصل سند ازدواج و شناسنامه و همچنین کپی کارت ملی نیاز دارد

آیا مرکز مشاوره حقوقی قاف وکیل متخصص در وصول مهریه دارد؟

بلی، مشاوره حقوقی قاف گروهی از برترین وکلای پایه یک دادگستری و متخصص در زمینه‌های مختلف از جمله وصول مهریه را در اختیار دارد که هم به صورت تلفنی و هم به صورت حضوری آماده ارائه مشاوره حقوقی با کمترین هزینه هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *